Yükselen Burçların Genel Özellikleri

 

Güneş burcumuz; doğuştan gelen karakterimizi ve kişisel yaşam enerjimizin hangi konulardan kaynaklandığını gösterir.

  Ay burcumuz duygularımızı, bilinçaltımızı, güdüsel tepkilerimizi nelerle mutlu olup, nelerden kaçındığımızı anlatır.

  Yükselen burcumuz ise yaşamla ilgili genel tutumlarımız hakkında bilgi verir. Güneş’imizi ve Ay’ımızı nasıl bir kişisel maske ardına saklamış olduğumuz; yükselen burcumuz ve eğer varsa haritamızın 1.evinde bulunan gezegenlerin özellikleriyle açıklanabilir. Bunlar karakterimizin yansıtmak istediğimiz yönleridir. Aynı zamanda vücut yapımız, genel sağlığımız ve dış görünümümüz ile ilgili de bilgi verir.

Yükselen burçlara göre genel özellikler:

Yükselen Koç: Koç burcu Ateş elementinden ve öncü niteliğe sahiptir. Yükselen burcu Koç olan kişiler liderlik etmek ister, insiyatif alır, çabuk kızar, kolay vazgeçmez ve güdüsel tepkiler verir. Cesur, girişken, enerjik, aktif, buyurgan, aceleci, gözü karadır. Aklına koyduğu şeyi yapmak ister, bu amaçla yeni yollar denemekten ve riske girmekten kaçınmaz. Hayal kırıklığına ve başarısızlığa tahammül edemez. Yükselen Koç’un yüz hatları, özellikle bakışları ve kaşları dikkat çekicidir. Yapılı bir bedeni, kararlı ve sert hareketleri olabilir. Haritada Koç burcunun yönetici gezegeni Mars’ın yerleşimi ve açıları incelenerek daha fazla bilgi elde edilir.

Yükselen Boğa: Boğa burcu toprak elementinden ve sabit niteliğe sahiptir. Yükselen burcu Boğa olan kişiler rahatlarına düşkündürler. Sakin, oturaklı, pratik, sabırlı, istikrarlı ve alışkanlıklarına sıkı sıkıya bağlıdırlar. Duygusal ve maddi güvenceye öncelik verirler. Yönetici gezegeni Venüs’ün etkisiyle rafine bir zevke sahiptirler. Sanat onlar için önemlidir, sanatçı bir yapıda olurlar. Keyiflerine düşkün oldukları için harekete geçmekte ve başlangıç yapmakta zorlanabilirler. Yemeğe düşkün, hareketsiz ve kilo almaya müsait bir beden yapıları olabilir. Haritada Boğa burcunun yönetici gezegeni Venüs’ün yerleşimi ve açıları incelenmelidir.

Yükselen İkizler: İkizler burcu hava elementinden ve değişken niteliğe sahiptir. Yükselen burcu İkizler olan kişiler hareketli, meraklı, çok yönlü, sıcakkanlı ve kolay arkadaşlık kuran tipler olurlar. İletişime öncelik verirler, konuşma yetenekleri oldukça güçlüdür. Araştırmaktan ve bilmedikleri şeyleri öğrenmekten keyif alırlar. Değişken yaklaşımları olabilir, huzursuz, istikrarsız ve gergin olabilirler. Sürekli bir arayış içinde olabilir ve karmaşa yaratabilirler. Genç görünümlü olurlar. İkizler burcunun yönetici gezegeni Merkür’ün harita içindeki yerleşimi ve açıları kişinin en çok ilgisini çeken yaşam alanını gösterir.

Yükselen Yengeç: Yengeç burcu su elementinden ve öncü niteliğe sahiptir. Yükselen burcu Yengeç olanlar için ev, yuva, aile, koruma, kollama, besleme ve annelik etme konuları ön planda gelir. Hassas, duyarlı, utangaç, kırılgan ve küsmeye meyilli tavırları vardır. İçgüdüsel tepkiler verirler. Duygusal güvenlik çok önemlidir, aile ve arkadaş çevrelerinde kendini güvende hissetmek ister. Büyümeyi reddederek, kendini hep korunmaya muhtaç bir çocuk gibi hissedebilir. Gözyaşları akmaya hazırdır. Sahip olduğu güvenlik ortamını tehdit edecek bir durumda hemen kıskaçlarını çıkarır ve saldırır. Öncü niteliğe sahip olduğu için harekete geçmekte hiç tereddüt etmez. Yuvarlak hatlara sahip, soluk benizli, utangaç olurlar. Harita içinde Yengeç burcunun yönetici gezegeni Ay’ın yerleşimi ve açıları kişinin duygusal motivasyonları hakkında bilgi verir.

Yükselen Aslan: Aslan burcu Ateş elementinden ve sabit niteliğe sahiptir. Yükselen burcu Aslan olan kişilerin özgüvenleri oldukça yüksektir. Hayatı sever, kendine güvenir, sıcak, enerjik, cömert ve yaşam coşkusu doludur. Liderlik etmekten keyif alır. Kişisel özelliklerini göstermek ve kendini yaratıcı bir şekilde ifade etmek ister. Zaman zaman buyurgan, küstah ve kendini üstün gören yaklaşımlarda bulunabilir. Kalite onun için çok önemlidir. Basit ve bayağı şeylerden uzak durur. Fiziksel görünümü genellikle çok çekicidir. Saçları uzun ve aslan yelesi gibi kabarık olabilir. Harita içinde Aslan burcunun yönetici gezegeni Güneş’in yerleşimi ve açıları kişinin yaşam enerjisinin kaynağı hakkında bilgi verir.

Yükselen BaşakBaşak burcu toprak elementinden ve değişken niteliğe sahiptir. Yükselen burcu Başak olan kişiler mükemmeliyetçi, detaycı, çalışkan, titiz ve pratiktir. Ayrıntıları ve farkları hemen kavrarlar. Eleştirmekten çekinmezler. Kolay çözüm üretme ve uyum sağlama yetenekleri vardır. Pratik, sistemli, metodik ve aşırı dikkatli yaklaşımlarıyla zararlı ve faydalı olanı hemen ayırt ederler. Devamlı hata bulmaya eğilimli yaklaşımları çevreleri için itici olabilir. İnce uzun bir vücudu, keskin ve eleştirel bakışları vardır. Harita içinde Başak burcunun yönetici gezegeni Merkür’ün yerleşimi ve açıları kişinin çevresiyle nasıl bir iletişim içine gireceğini anlatır.

Yükselen Terazi: Terazi burcu hava elementinden ve öncü niteliğe sahiptir. Yükselen burcu Terazi olanlar neşeli, dengeli, uyumlu, mantıklı, sakin ve diplomatiktir. Güzellik ve estetik anlayışları oldukça gelişmiştir. Çevreleriyle kolay arkadaşlık kurarlar, insanlarla birlikte olmaktan ve sosyal paylaşımlar içinde olmaktan keyif alırlar. Huzur ve rahatlık onlar için önceliklidir. Karar vermekten ve mücadele etmekten kaçınır. Özgürlük duygusu kısıtlanmasın diye taviz vermeye müsaittir. Dış görünümü ince, zarif ve narindir. Terazi burcunun yönetici gezegeni Venüs’ün harita içindeki yerleşimi ve açıları, kişinin ilişkilerini ve keyiflerini hangi alanlarda geliştirmek isteyeceği hakkında bilgi verecektir.

Yükselen Akrep: Akrep burcu su elementinden ve sabit niteliğe sahiptir. Yükselen Akrepler gizemli tiplerdir. Dış görünüşleri sakin ve kontrollüdür. Mükemmel bir gözlem gücüne, kuşkucu yaklaşımlara ve yüksek ikna gücüne sahip olurlar. Çevrelerini sessizce yönetirler, her şeyi kontrol altında tutmak isterler. İçe kapanık ve fazla konuşmayan bir imaj çizerek etrafındaki kişileri kabuklarından çıkarabilirler. Her koşulda soğukkanlı davranmayı becerirler. Bakışları çok etkileyicidir. Harita içinde Akrep burcunun yönetici gezegeni Mars’ın yerleşimi ve açıları kişinin çevresiyle ilişki kurarken nasıl bir motivasyonla harekete geçtiğini gösterir.

Yükselen Yay: Yay burcu Ateş elementinden ve değişken niteliğe sahiptir. Yükselen burcu Yay olan kişiler hareketli, iyimser, neşeli, hevesli ve iyi niyetli olurlar. Seyahat etmekten, ufuklarını genişletecek aktivitelerde yer almaktan, gezmekten, dolaşmaktan keyif alırlar. Yüksek idealleri ve gelişmiş bir özgürlük ihtiyaçları vardır. İnandıkları konularda aşırı fanatik davranabilirler. Daima iyi davranmak ihtiyacı ile hareket etme istekleri nedeniyle zaman zaman gergin ve huzursuz olabilirler. Bağımsız olmak onlar için çok önemlidir. Dostluk ve arkadaşlık duyguları gelişmiştir. Kendilerini daha üstün ve akıllı görebilirler. Dış görünümleri sportif, güçlü ve atletiktir. Yüzü uzun olabilir, asil yüz hatlarına sahiptir. Yay burcunun yönetici gezegeni Jüpiter’in haritadaki yerleşimi ve açıları kişinin çevresiyle ilişki kurarken nasıl hangi değerlere önem verdiğini gösterir.

Yükselen OğlakOğlak burcu toprak elementinden ve öncü niteliğe sahiptir. Yükselen burcu Oğlak olanlar çalışkan, sabırlı, planlı ve disiplinli olurlar. Yüksek bir sorumluluk duygusu ve görev bilincine sahiptirler. Üzerine aldıkları işleri büyük bir ciddiyetle tamamlayabilirler. Kolay odaklanır, saatlerce çalışır, açık ve net kurallar belirlenmesini tercih ederler. Zorlukla karşılaştıklarında vazgeçmez, daha büyük bir hırs ve azimle işlerine yoğunlaşırlar. Kuşkucu, karamsar, neşesiz ve mizah duygusundan yoksun yaklaşımları olabilir. Güvenilir olmak onlar için çok önemlidir. Ciddi bakışlı, ince uzun yapılı olurlar. Oğlak burcunun yönetici gezegeni Satürn’ün harita içindeki yerleşimi ve açıları kişinin etrafına hangi kurallar çerçevesinde yaklaştığını gösterir.

Yükselen KovaKova burcu hava elementinden ve sabit niteliğe sahiptir. Yükselen burcu Kova olanlar için kişisel özgürlükleri çok önemlidir. Sosyal gruplar içinde çok rahat hareket eder, ama orijinal, özgür ve bireyci davranışlarıyla dikkat çeker. Dostça ama soğuk ve mesafeli yaklaşımları vardır. Hayal gücünü ve yaratıcılığını, entelektüel yetenekleriyle birleştirdiği farklı bir tarza sahiptir. Teknolojiye ilgilidir. İlişkilerinde özel alanında girilmesinden hoşlanmaz; mesafe koyar ve kendi özel alanını belirler. Objektif ve akılcı yaklaşımları vardır. Kurallara farklı tepkiler verebilir. Mantıklı ama inatçıdır. Oval bir yüzü, kemikli bir yapısı olabilir. Haritada Kova burcunun yönetici gezegeni Satürn’ün yerleşimi ve açıları kişinin etrafıyla ilişki kurarken nasıl bir yaklaşım taşıdığını gösterir.

Yükselen Balık: Balık burcu su elementinden ve değişken niteliğe sahiptir. Yükselen burcu Balık olanlar hassas, fedakâr, dağınık, kararsız ve kolay etki altında kalan kişilerdir. İçgüdüleriyle hareket edebilir, kendilerini gözleri kapalı bir şekilde adayabilirler. Ruh halleri duygularına bağlı olarak değişir. Yardım etmek arzuları nedeniyle kişisel sınırlarını çizmekte zorlanabilirler. Kendilerine acıma ve kurban rolü oynama eğilimleri olabilir. Hayal âleminde veya düşler ülkesinde zaman geçirerek günlük sorunlardan uzaklaşmak ister. Balıketinde olabilir, bakışlar hülyalı, gözler iridir. Haritada Balık burcunun yönetici gezegeni Jüpiter’in yerleşimi ve açıları kişinin etrafıyla ilişki kurarken nasıl yaklaşımlar geliştireceği hakkında bilgi verir.

BETÜL ALAKIR
ISAR CAP Danışman Astrolog,
ISAR Danışmanlık İlkeleri ve Etik Farkındalık Eğitmeni,
Öğretim Görevlisi, İngilizce Öğretmeni

Bu sitede yer alan yazılarımın tüm hakları saklıdır. İçerik izinsiz kullanılamaz.

Copyright © 2009-2024 Betül Alakır