Slaven Biliç

İstisnasız tüm taraftarların hayranlığını kazanmış olan Beşiktaş teknik direktörü Slaven Biliç’in Hukuk Fakültesi mezunu bir avukat olduğunu, futbolculuk yıllarında stoper mevkiinde forma giydiğini, 4 yabancı dili akıcı bir şekilde konuştuğunu, müzisyen olduğunu ve Hırvat milli takımının önce oyuncusu, sonra da teknik direktörü olduğunu biliyor muydunuz? Elbette Beşiktaş taraftarları bu saydıklarımın hepsini biliyorlar.

Slaven Biliç, 11 Eylül 1968 doğumlu bir Başak. Merkür gezegeni tarafından yönetilen Başak burcu sistemli, düzenli, organize, mükemmeliyetçi, zeki, pratik ve hızlı olma özellikleriyle tanımlanabilir. İletişim ve Akıl gezegeni olan Merkür, bu burç insanlarının kişilik özellikleri ile düşünce sistemlerini birbirine sıkı sıkı bağlamıştır. 

Biliç’in nasıl düşünen bir Başak olduğunu anlamak için onun doğum haritasında Merkür’ün yerleşimine bakmamız gerekiyor. Biliç’in Merkür’ü adalet ve sanatın burcu olan Terazi burcunda bulunuyor. Adil, objektif, akılcı, insanı ve hakkaniyetten yana bir düşünce ve iletişim sistemine sahip bir zihinden bahsediyoruz. Bu aşamada Hukuk Fakültesi mezunu olmasını, düşüncelerini adaletli bir şekilde aktarmasının altında yatan motivasyonu görüyoruz. 

Biliç’in  haritasında Terazi burcundaki Merkür ile çok yakın yerleşimde oldukça güçlü bir pozisyonda bulunan Venüs gezegeni de tüm güzel özelliklerini Merkür’e aktarıyor. Şöyle ki;  sanat, nezaket, değerler, zevkler, sevgi ve sosyal adaptasyon gibi konuları sembolize eden Venüs bu temaları zeka ve zihine doğal bir şekilde aktarıyor. Sanat demişken, Biliç’in müzisyen kimliği ile hukuk eğitimini aynı platformda birleştiren etkileri de bu gezegensel pozisyonlar ne kadar net açıklıyor değil mi?

Astrolojide duygular, bilinçaltı, mutluluk arzusuyla alakalı Ay’ın Boğa burcundaki güvenli duruşu da bizim bu teknik direktöre neden güvendiğimizi de izah ediyor. Zaten spor hayatı boyunca da stoper kimliğinde oynamış olması, aslında takımına da daha güven veren bir kimlik taşımayı tercih ettiğini düşündürüyor.

Kişiliği ve kimliği anlamak için Güneş’in haritadaki pozisyonuna ve açılarına bakarız. Başak burcundaki Güneş, aynı burçtaki Jüpiter ile birleşim açısı içinde bulunuyor. Burada kendi şansını kendi yaratan, özgüveni yüksek, yüksek ahlaki değerlere sahip ve hizmet etmekten keyif alarak kendini besleyen bir kişiden bahsediyoruz. Kişisel ve duygusal anlamda kendi içinde çok dengeli bir yapıda olduğunu haritasındaki toprak elementide yer alan gezegenlerin uyumlu açılar içinde olmasından anlayabiliriz.

Biliç’in mücadele şeklini ve enerjisini nasıl aktardığını gösteren Mars’ı Aslan burcunda bulunuyor. Gurur, sadakat, başarı, güven onun karakterinin en önemli parçalarını oluşturuyor. Kendi kişisel yaratıcılığını ortaya koymak için mücadele eden, başarı ve takdir edilmeyi hedefleyen bir savaşçı olan Biliç için hayatta dik bir duruşa sahip olmak oldukça önemli. Yalan, sahtekarlık ve ihanet onun en kızdığı konuların başında geliyor olmalı.

Bu harita hakkında daha sayfalarca yorum yazmak mümkün. Ancak kısa bir özetle yazımı toparlamak istiyorum. Gezegenlerin pozisyonları kişiye birçok potansiyel ve kapasite verebilir. Ancak herkesin kendi yaşam realitesi, sosyal koşulları bu potansiyellerin hayat bulacağı ortamları tanımlar. Bazı potansiyeller yaşam boyu uykuda kalabilir, uyandırılacakları günü beklerler. Bazıları da yanlış kullanıma maruz kalarak kişiye faydadan çok zarar getirebilir. Bu sebeple farkındalık ve kendini çok iyi tanımak, astrolojik açıdan tanımladığımız potansiyellerin hayata aktarılmasında büyük önem taşır.

Slaven Biliç’in haritasındaki bu potansiyelleri hayata aktarmaktaki başarısı oldukça yüksek görünüyor. Nitekim aynı isim altında hukukçu, müzisyen, futbolcu ve teknik direktör kavramlarını biraraya getirmek hiç de azımsanamayacak bir başarıdır.

    2015 yılının ikinci yarısında Başak burcuna geçecek olan şans gezegeni Jüpiter’in, Biliç’e ve Beşiktaş’a daha büyük başarılar getirmesini bekliyorum.

Not: Bu yazı Şubat 2015 tarihli BJK Dergi’de yayınlanmıştır.

BETÜL ALAKIR
ISAR CAP Danışman Astrolog,
ISAR Danışmanlık İlkeleri ve Etik Farkındalık Eğitmeni,
Öğretim Görevlisi, İngilizce Öğretmeni

Bu sitede yer alan yazılarımın tüm hakları saklıdır. İçerik izinsiz kullanılamaz.

Copyright © 2009-2024 Betül Alakır