Ufuk Sarıca

Astrolojide her burç bir gezegen tarafından yönetilir. Her gezegenin de kendine ait sembolizmi vardır. Aşkı Venüs, duyguları Ay, tutkuları Mars, kişiliği Güneş sembolize eder. Astrolojik haritadaki en önemli öğelerden birisi olan zekayı, aklı, düşünce ve ifade şeklini Merkür gezegeni temsil eder. Başka bir deyişle aklın kalitesini anlamak için haritada Merkür’ün yerleşimini inceleriz. Mitolojik adıyla tanrıların habercisi Hermes olarakta tanımlanan Merkür sadece iki burcun yönetici gezegenidir. Bunlardan biri İkizler, diğeri de Başak burcudur. Bu burçlardan olan kişiler çoğunlukla akıllarını hızlı, pratik ve yerinde kullanma özellikleriyle dikkat çekerler.

Beşiktaş Basketbol Takımı baş antrenörümüz Ufuk Sarıca’da 13 Haziran 1972 İstanbul doğumlu ve İkizler burcudur. Bu noktada hemen belirtmek isterim ki Futbol takımı teknik direktörümüz Şenol Güneş’te İkizler burcudur. Ayrıca Hentbol erkek takımımız teknik direktörü Müfit Arın’da yine Merkür yönetimindeki Başak burcundandır. Şöyle bir düşünün, Beşiktaş’ımızın futbol, basketbol ve hentbol takımlarını başarıyla yöneten teknik adamlarımızın üçününde akıl gezegeni Merkür’ün yönettiği burçlardan olması sizce tesadüf olabilir mi? Bence değil, kesinlikle çok doğru tercihler..

Ufuk Sarıca doğduğu zaman gökyüzüdeki gezegenler ağırlıklı olarak İkizler ve Yengeç burçlarında bulunmaktaymış. Hava elementinden olan İkizler burcu insanları öncelikli olarak zekaları, meraklı olmaları, bilgi toplama ihtiyaçları, hızlı düşünmeleri, çabuk kavramaları ve hemen sonuca varmaları gibi özellikleriyle ön plana çıkarlar. Genellikle entellektüel kapasiteleri yüksektir, okumayı, yazmayı, konuşmayı, bilgi almayı ve aktarmayı severler. Yaşam içindeki kavramlara net bir algılama ve eleştirel bir değerlendirme ile akılcı olarak yaklaşırlar. Özetle zeki, hızlı, becerikli, pratik, mantıklı ve kabiliyetlidirler. Ufuk Sarıca başarılı basketbol oyunculuk ve koçluk kariyerine ilave olarak 10 Mart 2016 tarihinde Dokuz Eylül Üniversitesi bünyesinde yer alan TEDx’e konuşmacı olarak katılan Ufuk Sarıca, ‘Gladyatörün Gölgesi’ adını verdiği konuşmasında basketbol ve günlük yaşam arasındaki benzerlikleri mitolojik kahramanlar, hikayeler ve arenaya çıkan gladyatörlerden günümüze kadar çok güzel örneklere getirerek başarılı bir konuşmacı olduğunu da ispatlamıştır.

Ufuk Sarıca’nın doğum haritasında Güneş, Satürn ve Venüs İkizler burcunda yer alıyor. Buna göre hem kişiliğini hayata yansıtma şeklinde; hem de yaşam prensiplerinin ve inançlarının temelinde pratik olmak, anı yaşamak, hızlıca adapte olarak kendini güncel tutmak gibi özelliklere sahip olduğunu söyleyebilirim. Keyif gezegeni Venüs’ün de İkizler burcunda yer alması tüm bunları yaparken canayakın, eğlenceli, sosyal ve hayat dolu bir yapıda olduğunu gösteriyor. Bu burcun sebep olabileceği en büyük dezavantaj çabuk sıkılma veya etrafında zeki olmayan kişi ve davranışlara tahammül edememek olabilirJ

Sarıca bir röportajında ‘Basketbolda bir tane doğru yok, ama binlerce değişken var. Farklı günlerin, anların getirdiği değişkenler oyunu direk etkiliyor. Bunlara ek olarak sahada sürekli ‘düşünerek’ oynayan bir oyuncuydum. Bana göre şu anda Türk oyunculardaki en büyük eksiklik bu. Düşünerek oynayan, yaratıcı oyuncu sayısı çok az.’ derken aslında basketbol sporunda saliselerin bile ne kadar önemli olduğunu, zamanı ve zekayı doğru kullanmanın önemini net bir şekilde vurguluyor.

Ufuk Sarıca’nın basketbol kariyeri 1989 yılında Efes Pilsen altyapısında başladı. Uzun yıllar bu forma altında basketbol oynadı ve pek çok büyük başarıda öncemli rol sahibi oldu. Bu başarıların arasında; 1993’te Euroleague grup maçında 34 sayı attığı Panathinaikos – Efes Pilsen maçı (67-82); 1996 Koraç kupası üçüncü tur rövanş maçında rakip potaya 8 üçlük gönderdiği Efes Pilsen – Maccabi Rishon maçı (82-59); 1996 Koraç kupası yarı final ilk maçında 34 sayı attığı Efes Pilsen – Teamsystem Bologna maçı (102-78) öncelikli olarak sayılabilir. Hatta Koraç kupası yarı finalinde Teamsystem Bologna’ya istanbul’da attığı 34 sayı ile devleşmiş, atışları bir sonraki mac öncesinde italyan televizyonunda örnek alınası hucum setleri olarak defalarca gösterilmiş ve italyan basını tarafından ‘kadife bilekli şutör’ olarak adlandırılmıştır.

2003-2004 yılında Beşiktaş basketbol takımımızda oynadıktan sonra siyah-beyazlı formamız altında parkelere veda eden Ufuk Sarıca, antrenörlük kariyerine Beşiktaşımız’ın çatısı altında başladı; 2005-2006 sezonunda Erkek Basketbol Takımımız’da yardımcı antrenörlük görevini üstlendi. 2006-2007 sezonu içinde baş antrenörlük koltuğuna getirilen çalıştırıcı, ilk baş antrenörlük deneyimini de Beşiktaşımız’da yaşadı.

A Milli Erkek Basketbol Takımımız’da Yardımcı Antrenörlük görevini başarıyla devam ettirmekte iken 2016 yılının Ağustos ayında tekrar yuvasına, Beşiktaş Basketbol takımımızın başına baş antrenör olarak geri döndü. Beşiktaş Basketbol takımı ile hem Türkiye Basketbol Ligi’inde, hem de EuroCup Avrupa ligi’nde aldığı başarılı sonuçlar ile tüm basketbol seyircilerine seyre değer maçlar izletti ve izletmeye de devam ediyor. 2017 yılının Ocak ayında Türkiye Basketbol Federasyonu tarafından A Milli Basketbol Takımı Baş Antrenörlük görevine getirilen Ufuk Sarıca birçok organizasyon ve basın kuruluşu tarafından da yılın en başarılı spor adamı ödüllerine layık görüldü.

Ufuk Hocamızın astrolojik doğum haritasına geri dönecek olursak, bir de Yengeç burcundaki gezegen birikiminden bahsetmiştim. Merkür, Ay ve Mars gezegenleri 13 Haziran 1972 gününde duygusal, korumacı, sevdiklerine düşkünlüğü ve gönül bağına çok önem veren Yengeç burcunda yer almaktaymış.

Ay burcu bir doğum haritasında kişinin duygusal mutluluk ihtiyacının ana kaynağına işaret eden en önemli göstergedir. Merkür bir haritada kişinin düşüncelerini ifade etme şeklini, zekasını kullanırken hangi öncelikleri olduğunu anlatır. Mars ise mitolojideki Savaş gezegeni olarak, kişinin hangi dürtülerle harekete geçtiğini, ne amaçla savaştığını ve savunma yaptığını gösterir. Tabi ki tüm bu göstergelerin Ufuk Sarıca’nın haritasında Yengeç burcunda yer alıyor olması işte onun aklıyla hislerini nasıl biraraya getirebildiğini bizlere çok net bir şekilde açıklıyor. Yine bir röportajında ‘Basketbol anlık kararların çok önemli olduğu bir spor. Hem oyuncu olarak, hem de koç olarak. Şut atmak, pas atmak, penetre etmek. Bunları maç içinde düşünme fırsatın olmadığından dolayı, bir yerden sonra hislerinle, tecrübelerinle, algılarınla hareket etmek zorundasın maç içinde’  derken aslında duygusal zekasının da ne kadar yüksek seviyede olduğunu bir kez daha gözler önüne seriyor.

Ufuk Sarıca’nın astrolojik doğum haritasında Yengeç burcundaki gezegenlerin etkilerini kendisinin aile hayatına verdiği önem, mutlu evliliği ve çocuklarına olan düşkünlüğünde de görebiliriz. Su elementinden olan bu burç etkisiyle kişi değer verdiği herşeyi özellikle duygusal olarak korumak, güvende tutmak amacıyla hareket eder. Ufuk Hoca güven temasını ‘Basketbolda teknik, taktik bir yere kadar. Önemli olan senin oyuncuna, oyuncunun da sana olan güveni. Eğer birbirinin arkasını kollarsan o zaman başarı gelir.’ sözleriyle ne kadar güzel vurguluyor, öyle değil mi?

Basketbol oynadığı yıllarda ‘kadife bilektli şutör’ olarak adlandırılan Ufuk hocamızın elinden çıkan topların falsolu bir şekilde potaya gidişini seyretmek ayrı bir keyifti. Günümüzde ise genç yaşına rağmen sahip olduğu büyük tecrübeyi, bilgi ve birikimi basketbol takımımıza aktarmasını ve Akatlar Arena’da izlediğimiz her maçta bizlere galibiyet mutluluğunu tattirması bambaşka bir keyif.  İlk geldiğinde Akatlar’ı kalemiz yapacağız demişti Ufuk hocamız. Şimdi Beşiktaş taraftarı olarak diyoruz ki: ‘Akatlar Kalemiz, Beşiktaş Evimiz’

Başarıların daim olsun Boss, taraftar seninle gurur duyuyor.

Not: Bu yazı Nisan 2017 tarihli BJK Dergi’de yayınlanmıştır.

BETÜL ALAKIR
ISAR CAP Danışman Astrolog,
ISAR Danışmanlık İlkeleri ve Etik Farkındalık Eğitmeni,
Öğretim Görevlisi, İngilizce Öğretmeni

Bu sitede yer alan yazılarımın tüm hakları saklıdır. İçerik izinsiz kullanılamaz.

Copyright © 2009-2024 Betül Alakır