Astroloji, Psikoloji ve Aile Dizimi

Bir Astroloğun gözünden Aile Dizimi Çalışması Notları….

Uzun yıllardır Astroloji ile ilgilendiğimi, 15-16 yaşından beri astrolojiyle ilgili bulabildiğim tüm kitapları okuduğumu, ilk danışmanlığımı 19’lu yaşlarımda almaya başladığımı beni az çok tanıyan herkes bilir. Zaman ilerledikçe kitaplardaki bilgileri daha etkili bir şekilde hayatımda kullanabilmek amacıyla yaklaşık 4 yıllık modern ve klasik astroloji eğitimi aldım. Amerika ve İngiltere’deki önemli astroloji derneklerinin ve ciddi kuruluşların çeşitli seminer ve eğitimlerine katıldım. Yurtdışından ülkemize gelen önemli astrologların seminerlerinde bizzat simultane tercümanlık yaptım.

Uluslararası platformda onaylanmış bir astrolog olmak ve akademik anlamda tanınmak benim için önemliydi. Bu sebeple 2009 yılında *ISAR’ın sertifikalı astrologlarından olmak için zorlu sınav ve çok aşamalı eğitimlerinden geçip Türkiye’de bu sertifikaya sahip sayılı kişilerden biri oldum. Ayrıca ISAR’ın eğitim vermeye yetkili ‘Danışmanlık İlkeleri ve Etik Değerler Eğitmeni‘ olmak için Amerika’da bu eğitimi bir kez daha aldım.

Son yıllarda astrolojik anlamda beni daha donanımlı kılacak her türlü çalışma içinde severek ve isteyerek yer aldım. Hatta astrolojiye tüm zamanımı ayırabilmek için Yıldız Teknik Üniversitesi, Yabancı Diller Fakültesi İngilizce Bölümü’nde yapmakta olduğum Öğretim Görevlisi görevimden bile ayrıldım. Bireysel astrolojik danışmanlık verirken öte yandan asıl mesleğim olan öğretmenliğin verdiği; öğretme ve bildiklerini aktarma tutkusuyla hem özel, hem de grup astroloji dersleri vermeye hali hazırda da devam ediyorum.

Bütün bunları yapma ve paylaşma sebebim aslında astrolojinin bir çok kişinin düşündüğü gibi ‘fal’ olmaktan çok öte bir sistematik düzene sahip olduğunu çevreme gösterebilmekti.

Astrolojinin binlerce yıllık kökenindeki felsefeler, öğretiler, matematiksel ve astronomik hesaplamalar benim her zaman pozitif temellere dayanmış bir sosyal ilim ile ilgilendiğimi kanıtlıyordu.

Pedagojik formasyona sahip bir öğretmen, elbette tahmin edileceği gibi astroloji ile insan arasındaki bağ ile herkesten çok daha fazla ilgilenecekti. Nitekim beni de astrolojik doğum haritası ile kişinin hayat realitesi arasındaki bağlantılar herşeyden çok cezbediyordu. Bu sebeple bireysel astrolojik danışmanlık hizmeti vererek kişinin hayat yoluna devam ederken kendisi ile ilgili daha fazla bir farkındalık içinde olmasına yardımcı olmayı tercih ettim. Her danışanımı can kulağı ile dinledim, yaşantıları ile haritalarındaki göstergeler arasında anlamlı ve onlara yararı olacak bağlar üzerinde durmaya özen gösterdim.

Tabi burada ‘isteklerinize dikkat edin, gerçek olur’ sözü hayat buldu ve kendi dalında başarılı uzman psikolog arkadaşımla birlikte çalışmalar yapmaya başladık. Danışanlarımızdan gelen talep doğrultusunda ortak danışmanlık seansı yaptığımızda da aslında kişinin doğum haritasının ne kadar yararlı bir bilgi deposu olarak kullanılabileceğini keşfettik.

Kişinin farkında olduğu veya olmadığı bir çok konu aslında doğum haritasında tüm netliği ile bulunmaktadır. Astrolojik geribildirimler, psikolojik süreçte oldukça yararlı olabilir. Bu doğum haritasındaki bir gezegensel kombinasyondan kaynaklı bir konu da olabilir; kişinin belli bir zaman sürecinde deneyimlemekte olduğu çok zorlayıcı bir gezegen transitinden de kaynaklanabilir. Doğum haritasında var olan ve yaşam kalitesini etkileyen birtakım kombinasyonlar bazı dönemlerde tetiklenebilir.

Buraya kadar herşey güzeldi, ta ki arkadaşım Uzman Psikolog Belgin Altop’un aile dizimi yaklaşımından hareketle geliştirmiş olduğu YARDIM ET ÇÖZEYİM DÜĞÜMLERİMİ grup çalışmasına katılana kadar…

Bu grup çalışmasına ilk katıldığımda edindiğim deneyim oldukça sarsıcıydı. Çünkü bir konuyu ciddiye almak için somut bilgi parçacıklarından yola çıkmayı tercih edenlerdenim. Oysa aile dizimi temeline dayanan çalışmalarda bir somut bilgi yerine; kişinin kendi hayatından aktardığı bir kesit, konu ve kişilerden yola çıkılıyordu. Bu beni zihnen tatmin etmeyebilir diye düşünürken, bizzat katıldığımda yaşadıklarım beni oldukça şaşkınlığa uğratmıştı. Kendi şahsi deneyimimi bir mantığa oturtmaya çalıştıkça şaşkınlığım artıyordu; çünkü somut bir mantık yaklaşımı bu çalışmayı izah etmek için yeterli olmuyordu.

Işte o zaman karar verdim; bir sonraki çalışmada katılımcıların izni ile doğum haritalarını çıkararak bu çalışmaya bir gözlemci olarak katılmalıydım. Böylece kişiler, doğum haritaları ve ortaya koydukları konular arasında somut bir bağ yakalama ihtimali olabilirdi. Beynimin şüpheci yanı, ya olmazsa diye sormadan da edemiyordu. Olsun, öğrenmenin tek yolu vardı..

Bu çalışma pek kolay olmayabilir diye düşünürken, beni çok mutlu edecek şekilde neredeyse tüm katılımcılar doğum bilgilerini paylaşmayı gönüllü olarak kabul ettiler. Ben de doğum haritalarını ve hatta içinde bulundukları önemli transitleri de çıkararak gözlemlemeye başladım. İşte karşınızda bir Astrolog gözünden Aile dizilimi katılımcılarının önde çıkardığı konular ve doğum haritaları arasındaki bağlantılar hakkında aldığım kısa notlar:

*   Kardeşleriyle ilgili sorunlarının hayatında oluşturduğu düğümü çözmeye çalışan bir katılımcının doğum haritasının kardeşleri sembolize eden 3.evinde, aileyi sembolize eden Yengeç burcunda zararlı konumda yer alan kısıtlayıcı gezegen Satürn aslında neden bu konuyla ilgili tıkanıklıklar yaşadığını izah ediyordu.

*     Anneyle ilgili sorunları deneyimleyen kişinin haritasında Ay, ateş elementinin aneritik olarak adlandırdığımız son derecesinde ve krizlere en müsait astrolojik ev olan 8.evde yer alıyordu.

*   Babasının son 2 yıldır demans hastası olduğunu söyleyen bir katılımcının Balık burcunda yer alan natal Güneş’inin üzerinden transit Neptün’ün geçmekte olduğunu gördüğümde aslında aile diziminde transitlerin de oldukça etkili şekilde yer aldığını fark ettim.

Elbette tüm çalışmayı aktarabilmem mümkün değil. Bunlar sadece örneklerden bir kaç tanesi. Ancak sonuç inanılmazdı. ..

Evrendeki herşeyin birbirine bir şekilde bağlı olduğunu, her realitenin somut halde ifade edilemeyeceğini, nefes alıp bu hayata başlarken bir şekilde senkronize olduğumuz gezegensel yerleşimlerin (astrolojik doğum haritamız), hayatın değişik evrelerinde ve tamamen farklı çalışmalar ile mutlaka kendisini realiteye aktardığını bu çalışmada yaptığım gözlemler ile somut bilgiler halinde gözlemledim ve kaydettim.

Bilgileri tamamen gizli olan tüm katılımcılara ve bana bu imkanı sağlayan sevgili çalışma arkadaşım, can dostum Uzman Psikolog Belgin Altop’a teşekkürler ederim.

BETÜL ALAKIR
ISAR CAP Danışman Astrolog,
ISAR Danışmanlık İlkeleri ve Etik Farkındalık Eğitmeni,
Öğretim Görevlisi, İngilizce Öğretmeni

Bu sitede yer alan yazılarımın tüm hakları saklıdır. İçerik izinsiz kullanılamaz.

Copyright © 2009-2024 Betül Alakır