Dusko Tosiç

Tank lakabı ile tüm Beşiktaş taraftarlarının kalbine that kuran başarılı oyuncumuz Dusco Tosiç, 19 Ocak 1985 Cumartesi günü Yugoslavya’nın Zrenjanin şehrinde Güneş gökyüzünde tam Oğlak burcunun son derecesine geldiğinde hayata gözlerini açmış. Oğlak burcunun yönetici gezegeni olan Satürn bu burçta doğan kişilerin çalışkan, güçlü, dayanıklı, mücadeleci, azimli, sabırlı ve sorumluluk sahibi karaktere sahip olmalarının en büyük sebebidir.

Tosiç’in astrolojik doğum haritasında Güneş ile birlikte Ay, Merkür, Jüpiter, Neptün gezegenleri de Oğlak burcunda bulunuyor. Bir burçta ikiden fazla gezegen yerleştiğinde buna ‘Stelyum’ yani yıldız kümelenmesi adını veriyoruz. Benzetme yapmak gerekirse; bir tekneye binen 8 kişiden 5’inin aynı köşeye yığınması nasıl bir etki yaparsa, bir haritada gezegenlerin 12 burca dağılmak yerine tek bir burca yığılmaları da o burç konularında fazla vurguya neden olur. Astrolojik analiz yaparken bu tip kümelenmelerin kişinin hayatında ve tercihlerinde o burç özelliklerinin fazlasıyla baskın olmasına sebep olduğunu görürüz.

Zaten burcun sembolünü düşünecek olursanız kararlı tavırlarıyla dik yamaçlara tırmanan ve hep zirveyi hedefleyen oğlakların ana motivasyonunu rahatlıkla gözünüzde canlandırabilirsiniz. Çoğunlukla zor yaşam koşulları içinde büyüyen Oğlakların en belirgin özellikleri çalışkan olmalarıdır. Büyük bir sabır, inat ve konsantrasyon ile üstlendikleri sorumlulukları yerine getirmek için uğraşırlar. Bunu yaparken de ün veya şöhretten ziyade, sorumluluk duygusu ve görev aşkıyla hedeflerine odaklanırlar. Ele aldıkları işi mutlaka sonuna kadar götürürler; sadakat ve bağlılıkları dikkat çekicidir.

Henüz 5-6 yaşlarındayken ülkesindeki savaş ortamında çok zorlu bir çocukluk yaşayan Tosiç futbol hayatına 2002 yılında OFK Belgrad takımında başlamış. 3,5 yıl bu kulüpte forma giydikten sonra 2005-06 sezonunu devre arasında Fransa Ligue 1 ekiplerinden FC Sochaux’ya transfer olmuş. Sochaux’ta oynadığı 1,5 yıllık dönemde takımıyla 2007 yılında Coupe de France şampiyonluğu yaşarken Tosiç de savunmanın solunda gösterdiği performansla dikkatler çekti. 2007-08 sezonu başında Werder Bremen’e transfer olduktan sonra sırasıyla Portsmouth, Queens Park Rangers, Kızılyıldız, Real Betis’te oynayarak futbol kariyerine devam etti. 2011 yılında Türkiye’den Gençlerbirliği’ne transfer olan Tosiç, 2 Haziran 2015 tarihinde Beşiktaş’ımız ile 3 yıllık sözleşme imzaladı.

Cesareti, çalışkanlığı, disiplini ve güven veren oyunu ile dikkat çeken Dusko Tosiç sol bek ve stoper mevkiinde özellikle Pepe’nin takımımıza gelmesinden sonra kendini çok daha fazla geliştirdi. Tosiç’in doğum haritasında Oğlak burcundaki gezegenleri arasında akıl, düşünme, öğrenme ve iletişim gezegeni Merkür, onun çok çalışkan ve güçlü bir konsantrasyona sahip olmak gibi özelliklerini gösteriyor. Dürüstlük ve gerçekleri konuşmakta Merkür’ün Oğlak burcunda kazandığı özellikleri arasındadır. Bunun en güzel örneğini Werder Bremen’de oynadığı yıllarda hakemin yanlış verdiği bir taç kararında topun kendisinden çıktığını söylerek topu rakibine vermiştir.

Çalışkan Oğlaklar her zaman zoru başarmayı kendilerine amaç edinirler. Kendilerini geliştirmek ve gerekli olanı öğrenmek için üstlerine düşen görevden hiç kaçmazlar. Tosiç’in haritasında duygusal mutluluk ihtiyacını sembolize eden Ay da Oğlak burcunda bulunuyor. Genellikle zor çocukluk koşullarını gösteren bu yerleşim onun zor koşullarda bile ne kadar soğukkanlı, kontrollü ve dayanıklı olabileceğini vurguluyor.

Tabi ki şu ana kadar yazdıklarımdan onun sadece duygusuz, mekanik, kontrollu ve aşırı ciddi bir yapıda olduğu düşünebilirsiniz. Ancak Tosiç’in doğum haritasında Venüs ve Mars gezegenlerinin Balık burcunda çok yakın açı içindeki yerleşimi onun aslında özel hayatında sevgi dolu ve yumuşak yönünün varlığını göstermektedir. Aşk gezegeni Venüs ile tutku gezegeni Mars’ın yakın ilişkisi kişiye çekicilik verdiği gibi, hayatındaki ilişkilerinde ve seçimlerinde de tutkunun büyük rol oynamasını sağlar. Tosiç ülkesinde tanınmış ve dikkat çekici bir şarkıcı olan Jelena Karleusa ile 2006 birlikte olmaya başlamış, 2008 yılının Haziran ayında da evlenmiştir. 2008 ve 2009 yıllarında doğan Athena ve Nika ile mutlu bir aile yaşantısı olan Tosiç’in yükselen form grafiğinde iç huzurunun da önemli bir paya sahip olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz. Tosiç ve eşinin sosya medya paylaşımlarında da aralarındaki sevgiyi ve çocuklarına ne kadar önem verdiklerini görebiliyoruz.

Sporcu haritalarında özellikle incelediğimiz Mars Tosiç’in doğum haritasında su elementinden Balık’ta yerleşirken, Tosiç’i harekete geçiren ana etkenin bir şeyi yapmayı öncelikle duygusal olarak arzu etmesi olduğunu vurguluyor. Içsel olarak bütünleştiği her konuda enerjisini en yüksek seviyede ortaya koyabilir. Balık burcunun elementi olan suyun sınır tanımadan heryerden akabilmesi ile Oğlak burcunun hırslı, kararlı, gözükara özellikleri biraraya gelince bizlerde en kritik anlarda attığı gollerle maçı çeviren bir sol bek oyuncusu olan Tosiç’i sahada keyifle izleyebiliyoruz.

Genel olarak sessiz yönüyle ön plana çıkan Dusko Tosiç’e medya da röportaj veya demeç verirken fazla rastlamıyoruz. Tam bir görev adamı olan, sessizce görevini yerine getirirken rakiplerine sert ve geçilmez bir defans duvarı oluşturan Tosiç’e özellikle Şampiyonlar Ligi’nde çeyrek finale kaldığımız bu dönemde büyük iş düşecek. Kendisine başarılarının üzerine daha büyük başarılar ekleyeceği sağlam duruşunu sergilemeye devam edeceği başarılı bir yıl diliyoruz.

Not: Bu yazı Ocak 2018 tarihli BJK Dergi’de yayınlanmıştır.

BETÜL ALAKIR
ISAR CAP Danışman Astrolog,
ISAR Danışmanlık İlkeleri ve Etik Farkındalık Eğitmeni,
Öğretim Görevlisi, İngilizce Öğretmeni

Bu sitede yer alan yazılarımın tüm hakları saklıdır. İçerik izinsiz kullanılamaz.

Copyright © 2009-2024 Betül Alakır