Demba Ba

Beşiktaş futbol takımında oynayan oyuncuların doğum tarihlerine göre astrolojik haritalarını çıkarırken ilginç detaylarla karşılaştım. Defansta oynayan oyuncuların bir çoğu Boğa burcunda doğmuşlar. Boğa burcu sağlamlığı, güvenceye almayı ve direnç göstermeyi sembolize eder. Diğer taraftan forvet mevkiinde oynayan ve oyun kuran oyuncuların da daha hızlı, hareketli özellikleriyle bilinen İkizler burcunda doğmuş olduklarını görüyoruz. Demba Ba, Olcay Şahan, Cenk Tosun ve Jose Sosa Beşiktaş’ın İkizler burcu oyuncuları olarak akılları ve süratli hareket etme becerileri ile rakip kale önünde gol arıyorlar.

Demba Ba, Fransa’nın Sevres şehrinde 25 Mayıs 1985 tarihinde doğmuş. 29 yaşındaki Senegal asıllı futbolcu yedi çocuklu bir ailenin altıncı çocuğu olarak hayata gözlerini açıyor.

Futbol hayatına Fransız takımlarında oynarak başlayan Demba Ba, değişik Avrupa klüplerinden oynadıktan sonra 2011 yılında İngiltere’ye transfer olmuş. 2014-2015 sezon başında da İngiltere’nin Chelsea takımından Beşiktaş’a transfer edildi.

Gökyüzünde Güneş İkizler burcunda ilerlemekte iken doğan Demba Ba, kişilik özellikleri olarak burcunun tüm özelliklerini taşıyor. Ikizler burcu becerikliliğin ve çok yönlü olmanın burcudur. Becerikli, pratik, yaratıcı, sevimli, eğlenceli ve neşeli davranışlarıyla dikkat çeken Ba takım içinde ve dışında herkes tarafından çok seviliyor. Aslına bakarsak Beşiktaş’a transfer olduğu günden beri tüm taraftarların ve özellikle küçük çocukların bile hayranlığını kazanmış durumdadır.

Uzun boy, uzun kol ve bacaklar İkizler burcu insanlarında çok sık rastlanan özellikler arasında bulunur. Demba Ba’nın 189cm boyunda olması onun uzun boyunun verdiği avantajla gol yollarında başarılı olmasını pozitif yönde etkiliyor. Sporcu haritalarında onları motive eden, hareket prensiplerinin altında yatan ana noktayı anlayabilmek için Mars gezegeninin doğum haritasındaki yerleşimine bakılır. Demba Ba’nın Mars’ı da yine İkizler burcunda bulunuyor. Bu konum kendisinin harekete geçtiği anda zekasını ve kıvraklığını kullanabilmesini sağlıyor. Hedeflerini duruma göre hızlıca saptayabilir, çok düşünmeden hamle yapabilecek pratikliğe sahiptir. Sakin görüntüsünün altında beklenmedik kıvraklık ve sürat ile ortaya koyabileceği davranışlar sonucunda başarıya ulaşma motivasyonu yüksektir. Zaten kendisi de bir röportajında forvette oynamayı ve gol atmayı çok sevdiğini özellikle vurguluyor.

Kişinin duygusal yaklaşımlarını, mutluluk istek ve ihtiyacını Ay’ın doğum haritasındaki konumu sembolize eder. Demba Ba doğduğu gün Aslan burcunda ilerlemekteymiş. Ay’ın ateş elementinde yer alması onu sıcak, içten, sevgi dolu, neşeli, etrafına ışık saçan ve duygularını samimi bir şekilde paylaşan yapıda olmasını sağlıyor. Kendini özel hissetmekten hoşlanır; ilgi ve hayranlık onun olumlu yönde motive eder. Bir astrolojik haritada Ay Aslan burcunda ise kişi başarılarının takdir edilmesinden büyük keyif alır ve dolayısıyla övgü alması özgüveninin de yükselmesini sağlar. Gururu çok önemlidir, asla yalan söylemez ve kendisine yalan söylenmesi de onu çok sinirlendirebilir.

Zeka, düşünce ve iletişim gezegeni olan Merkür, Demba Ba doğduğu zaman Boğa burcundaymış. Bu konum Ba’yı diğer İkizler burcu kişilerinden ayıran bir özellik olarak dikkat çekiyor. Demba Ba’nın kendisini sağlıklı bir sağduyu ile sakin bir şekilde ifade ederek konuşmayı tercih ettiğini söyleyebiliriz. Sabırlı bir dinleyici olduğu için iletişim konularında karşısındaki kişilerin de fikirlerini dinler. Fikirlerini bir temel üzerine inşa ederek hayata aktarmayı ve zihinsel anlamda bir güven duygusu içinde olmayı tercih eder. Demba Ba, Beşiktaş’a transfer olmadan önce araştırma yapmış, arkadaşlarından fikir almış. İnançlarında da sağlam duruşu ile herkesin hayranlığını kazanmıştır.  Zihinsel anlamda kendini huzurlu hissetmek için ibadetine çok önem veriyor, maç öncesinde dua ediyor, camiye gidiyor, namazını hiç aksatmıyor, hatta her gol attığında dizleri üzerine çökerek secde kılarak Allah’a şükran duygusunu gösteriyor.

Son olarak ahlak ve şans gezegeni olan Jüpiter’in haritadaki konumuna bakabiliriz. Kova burcunda yerleşmiş olan Jüpiter burada Demba Ba için en önemli yaşam felsefesinin eşitlik, özgürlük, dostluk ve arkadaşlık duygusu olduğunu gösteriyor. Takım içindeki dostluk onun için çok önemli, tüm arkadaşları tarafından seviliyor. Kendi bireysel özgürlüğüne sahip olabilmek için küçüklüğünden beri çok çalışmış. Kova burcu hümanist yaklaşımları ve insancıl tavırları ile ön plana çıkan bir burçtur. Demba Ba için de dünyadaki önemli sorunlar, açlık, çocuk hakları çok önemli. Uluslararası kuruluşlar aracılığı ile ihtiyaç içinde olanlara yardımlarda bulunduğu biliniyor. Zaten inançları ve yaklaşımları ile tam bir ruhsal bütünlük içinde olduğunu söyleyebiliriz. Harita genelinde su elementinin eksik oluşu duygusallıktan ziyade akıl ve mantık kişisi olduğunu, entellektüel seviyesinin de yüksek olduğunu gösteriyor.

Attığı gollerle Beşiktaş’ımızı zirveye taşıyan, UEFA Avrupa Ligi’nde de üst turlara çıkmamızda büyük katkısı olan Demba Ba, Beşiktaş’ın en iyi gol ortalamasına sahip yabancı futbolcusu durumunda bulunuyor. Demba Ba’nın kişisel becerilerini daha verimli kullanmasını ve gelmiş geçmiş gol istatistiklerinde en üst sırada yer alarak takımımızda uzun yıllar başarıyla görev yapmasını diliyoruz.

Not: Bu yazı Nisan 2015 BJK tarihli Dergi’de yayınlanmıştır.

BETÜL ALAKIR
ISAR CAP Danışman Astrolog,
ISAR Danışmanlık İlkeleri ve Etik Farkındalık Eğitmeni,
Öğretim Görevlisi, İngilizce Öğretmeni

Bu sitede yer alan yazılarımın tüm hakları saklıdır. İçerik izinsiz kullanılamaz.

Copyright © 2009-2024 Betül Alakır