Mario Gomez

Astrolojik analizde gökcisimlerinin sembolize ettikleri temaları anlamlandırmaya çalışırız. Burada bütün veriler astronomik ölçümlerden alınır. Bir gökcisminin gezegen olup olmaması aslında önemli değildir, asıl önem taşıyan onun sembolizminin yaşamda nasıl yer bulduğudur. Örneğin ‘AY’ dünyanın uydusudur, gezegen özelliği taşımaz. Ancak astrolojide büyük önem taşır, Yengeç burcunun yönetici gezegenidir. Ay’ın gökyüzünde dünya çevresindeki 28 günlük dönüşünün bilinen en önemli etkisinin büyük denizlerde ve okyanus kıyılarında oluşan Med-Cezir olduğunu; suların metrelerce çekilip yükseldiğini herkes bilir. İnsan vücudunun %70’i su olduğunu düşünün ve bu döngülerin etkisini kolaysa inkar edin.

Mario Gómez García, 10 Temmuz 1985 tarihinde Almanya’nın Riedling şehri yakınlarında Güneş Yengeç burcunda ilerlemekteyken hayata gözlerini açmış. Ay tarafından yönetilen Yengeç burcu insanları için güven, bağlılık, aile ortamı, karşılıklı duygu paylaşımı ve yardımlaşma çok önem taşır. Sevdiklerine derin bir tutku ile bağlanırlar. Çocuksu, hevesli ve naif özellikleriyle her zaman başkalarının isteklerini hissederek onları mutlu etme eğilimi içinde olurlar. Duygusal Yengeçler için anıları önemlidir. Gomez bir röportajında ilk profesyonel golünü, Şampiyonlar ligi şampiyonluğunu, milli takım formasıyla attığı ilk golü hiç unutmadığını belirtmiş.

Gomez’in haritasının da yönetici gezegeni olan Ay, ateş elementinden Koç burcunda yer alıyor. Zaten sporcu haritalarında Ay onların mutluluk ihtiyaçlarını nasıl karşılayabilecekleri ve güdüsel çekilimleri hakkında bilgi verir. Koç burcundaki Ay ilk bakışta Gomez’in yüksek bir enerjiye sahip olduğunu vurguluyor. Gomez’in bünyesinde güçlü duygular, spontan tepkiler, hızlı refleksler, atılgan ve direk tavır, heyecandan hoşlanmak, cesaret ve risk almaya müsait olmak gibi özellikleri barındırdığını rahatça söyleyebilirim.

Mars gezegeni irade ve kas gücünü, enerji kapasitesini, dürtüsel tavırları ve hedefe nasıl ulaşıldığını anlatır. Sporcu haritalarında Mars büyük önem taşır. Mario Gomez’in haritasında Mars sezgisel Yengeç burcunda yer alıyor. Kendisinin de Yengeç olduğunu hatırlarsanız, Güneş gibi kişisel yaşam enerjisinin yanında yer alan Mars’ın onu kadar güçlü kılacağını hayal edebilirsiniz. Alman panzeri Gomez, 1.89 cm boyu, dayanıklı ve sağlam yapısıyla birçok faule maruz kalmasına rağmen kolay kolay yıkılmıyor. Yengeç’in sezgisel özelliğiyle de golü koklamak gibi bir özelliğe de sahip olan futbolcumuz özellikle ceza sahası içinde bitirici vuruşları ustaca yapmaktadır. Hatta 27 Eylül 2015 tarihindeki Beşiktaş-Fenerbahçe derbi maçının 74. dakikasında yere paralel şekilde uçarak attığı muhteşem kafa golü onun Süper Mario lakabını ne kadar hak ettiğini de açıklamaktadır.

Zekayı, iletişim kurma ve kendimizi ifade etme şeklini gösteren Merkür gezegeni Gomez’in haritasında özgüvenli ve yaratıcı düşünmesini sağlayan Aslan burcunda yer alıyor. Yine ateş elementinden olan Aslan’daki Merkür Gomez’in karar verme tarzının güçlü, iyimser, kararlı ve aşırı özgüvenli olduğunu gösteriyor. Kendisi de pozitif bir insan olduğunu ve olaylara hep olumlu taraftan bakmayı sevdiğini söylüyor.

Jüpiter Astroloji de ahlakı, felsefeleri, inançları sembolize eder. Gomez’in haritasında Jüpiter eşitlik, özgürlük ve kardeşlik ilkeleriyle hareket eden Kova burcunda yer alıyor. Bu konum Gomez’in entellektüel bir vizyon taşımasını, modern düşüncelere sahip olmasını ve insan haklarına değer vermesini sağlayan kaynak olarak dikkat çekiyor. Zaten kendisi Türkiye’de verdiği röportajlarda ortaya koyduğu spor ahlakı ve profesyonelliği ile kısa sürece tüm taraftarların saygı duyduğu bir futbolcu haline gelmiştir.

Babası ispanyol, annesi alman olduğu için çift ülke vatandaşlığına sahip olan Gomez, 2007 yılında Almanya Milli Futbol Takımı’na çağrılınca milli takım tercihini Almanya’dan yana kullanmıştır. Astrolojik gösterge olarak Venüs’ünün hareketli ve değişken İkizler burcunda bulunması onun hayatında çift temalar olabileceğini gösteriyor. İkizler burcu esnek, uyumlu olmak ve çabuk kavramak gibi özellikler getirir. Hem Almanya liginde, hem de İtalya liglerinde oynarken farklı oyun anlayışlarına da başarıyla adapte olmuştur. Çifte vatandaşlığı olan Gomez’in gol atarken her iki ayağını da başarıyla kullanabilmesi onu dünya’nın en güçlü ve kaliteli forvetlerinden biri konumuna getirmiştir.

Uğurlu rakamı ‘3’ olan Mario Gomez, profesyonel futbol kariyerine 2003 yılında Bundesliga ekiplerinden Stuttgart formasıyla başlamış. 2008-2009 sezonu sonunda Bayern Münih’e 35 milyon Euro’ya transfer olurken Bundesliga’da en yüksek bonservis bedeli ödenen futbolcu oldu. Arsenal menajeri Wegner onu ‘doğru zamanda doğru yerde olan müthiş iş bitirici bir futbolcu’ sözleriyle anlatmıştır. UEFA Şampiyonlar Ligi’nde 26 gol ile en çok gol atan Alman futbolcu; 2005-2015 sezonlarında Avrupa’nın büyük liglerdeki en golcü üçüncü futbolcusu özelliğini taşımaktadır (Her 120 dakikada bir gol).

Mario Gomez, Almanya Milli Futbol Takımı’nda toplam 60 maçta 25 gol atma başarısını gösterdi. Gomez şimdiye kadar olan futbol kariyerinde 3 kere Almanya şampiyonluğu, 2 kere Almanya kupası, 2 süper kupa, 1 kere de şampiyonlar ligi şampiyonluğu mutluluğu yaşamış. Beşiktaş’taki hedeflerinin başında da takımımızın şampiyon olması geliyor.

Doğum haritasındaki uyumlu açıları da onun küçüklüğünden beri sağlam bir aile ortamında yetiştiğini ve güçlü bir temel üzerinde yapılanmayı tercih ettiğini gösteriyor. Gomez buram buram mütevazilik, özgüven ve profesyonellik kokan birçok röportajında ailesinin ve futbolun kendisi için çok önemli olduğunu vurguluyor. Sağlam bir futbol altyapısıyla yetişen futbolcumuzu sahada izlemek gerçekten büyük keyif veriyor. Örneğin 4 Ekim 2015 tarihindeki Eskişehirspor-Beşiktaş maçında attığı ilk golde topu orta sahadan alışı ve ofsayta dikkat ederek kale önüne kadar gitmesi çok güzeldi; ikinci golde de adeta topun gelişine nasıl, ne şiddette ve ne açıyla vurulur dersi vermiştir. Zeka, yetenek, sempati ve sağlam altyapısından gelen futbol bilgisi birleşince biz taraftarlara tribünlerde ‘Mario Gomez, Cha Cha Cha’ şarkısını söylemek ve her golde takımla bütünleşmek düşüyor.

Başarılı ve sevilen futbolcumuz Mario Gomez’in sezon sonunda şampiyonluk kupasını gol kralı olarak kaldırmasını yürekten diliyorum.

Not: Bu yazı Kasım 2015 tarihli BJK Dergi’de yayınlanmıştır.

BETÜL ALAKIR
ISAR CAP Danışman Astrolog,
ISAR Danışmanlık İlkeleri ve Etik Farkındalık Eğitmeni,
Öğretim Görevlisi, İngilizce Öğretmeni

Bu sitede yer alan yazılarımın tüm hakları saklıdır. İçerik izinsiz kullanılamaz.

Copyright © 2009-2024 Betül Alakır