Vincent Aboubakar

Vincent Aboubakar, 22 Ocak 1992 Çarşamba günü Kamerun’un Yaoundé şehrinde hayata gözlerini açmış. Futbol hayatına ilk olarak 2006 yılında Kamerun’da CotonSport Garua spor kulübünün altyapısında başladı; 2009 yılında takımı Elite One Ligi’ne yükseldiğinde 15 maçta attığı 7 golü ile dikkatleri üstüne topladı. Aynı yıl Kamerun 20 yaş altı Milli Futbol takımında forma giydi. Forvet mevkiinde oynayan Aboubakar, genç yaşına rağmen güçlü fiziği ile rakip defans oyuncularını oldukça zorlamaktaydı. 2010 yılında, henüz 18 yaşındayken Kamerun A Milli Takım forması altında 2010 FIFA Dünya Kupası’na katılan en genç üç futboldu arasında yer aldı. Avrupa takımlarının da dikkatini çeken genç forvet, 2010 yılının Mayıs ayında FC Valenciennes takımına transfer oldu. 2014 – 2015 sezonunda da Porto klübüne transfer olduktan sonra, 27 Ağustos 2016’da Beşiktaş’ımız tarafından kiralandı.

Aboubakar’ın doğduğu gün Güneş hava elementinin sabit nitelikli burcu olan Kova’da ilerlemekteymiş. Ancak aynı gün gökyüzünde toprak elementinin Oğlak burcunda 6 gezegen; Başak burcunda da 2 gezegen bulunmaktaymış. Iste bu gezegen yerleşimleri sebebiyle Toprak elementi ağırlıklı bir astrolojik doğum haritası ortaya çıkmış.

Astrolojide Toprak elementi fiziksel dünya ile direk teması simgeler, kişinin kendi duyularına ve pratik mantıklarına güvenmesine sebep olur. Sabırlı, disiplinli, ayakları yere sağlam basan toprak kişilerinin sağlam, yavaş ve temkinli hareket etme özellikleri vardır. Havai davranışlardan uzak durur, herşeyi akılla çözmeye çalışırlar. Aboubakar kendisi ile yapılan bir röportajda neden Beşiktaş’ı tercih ettiği sorulduğında şöyle cevaplıyor:   “Beşiktaş’ın kariyer planımda özel bir yeri var. Beşiktaş centilmenliğin ne anlama geldiğini göstermiş, şampiyon ve iddiasını sürekli kılmak isteyen bir kulüp. Bu yüzden buradayım. Hayat felsefemde para, her şey değildir, sadece ihtiyaçtır. O yüzden önceliğim daima sevgi, saygı, adalet gibi insani değerlerdir. Fikret Orman Başkan, ilk görüşmemizde samimiyeti, istekli oluşu ve proje kapsamındaki teklifiyle beni çok etkiledi. İnanıyorum ki, Beşiktaş’ta tarihi başarılara imza atacağız. Harika bir kulübe geldiğimi ve çok iyi karakterlerle bir arada olduğumu düşünüyorum.”

Aboubakar’ın doğum haritasında Güneş ve Satürn gezegenlerinin hava elementinden Kova burcunda yer alıyor olması onun karakter yapısı olarak kişisel haklara, özgürlük duygusuna, adalet kavramına çok önem verdiğini gösteriyor. Kamerun’da iyi bir eğitim aldığını, ancak bununla yetinmeyip kendini geliştirmek için sürekli çalışıp kitap okuduğunu söylüyor. Son okuduğu kitaplar sorulduğunda; sosyal bilimlerin temellerinin yeniden yapılanması üzerine olan Brain Epstein’in ‘Karınca Tuzağı’ kitabı ve kritik dönemlerde karar vermenin önemini anlatan Ben S. Bernanke’nin ‘Karar Alma Cesareti’ adlı kitaplarını okuduğunu söylüyor. Bu kitap tercihleri aslında onun özünü oluşturan Kova burcu özellikleri ile Oğlak burcu özelliklerinin nasıl sentezlenerek hayatına yansıdığının en iyi kanıtı diyebilirim.

Ay burcunun Başak olması sebebiyle toplumsal hayatta hizmet, sistem ve düzenin Aboubakar’ın kişisel mutluluğu için ne kadar önemli olduğunu rahatlıkla söyleyebilirim. İçinde yer aldığı düzene katkıda bulunmayı güdüsel olarak tercih edebilir.
Evli ve bir çocuğu bulunan genç futbolcumuza futbolcu olmasaydı ne olurdu diye sorulduğunda: “Öğretmen olmak isterdim, çünkü çocukları çok seviyorum. Onların o saf hallerinden sokakta bile insan çok şey öğreniyor. Çocukların çifte standart içermeyen o adalet anlayışları, karşılıksız sevgileri, saygı içinde yürekten yaklaşım ve davranışları hangi yaşta olursanız olun beraber olduğunuzda size çok şey anlatıyor.”

Aboubakar’ın oyun tarzına baktığımızda yine Kova burcunun en dikkat çekici özelliği olan farklı ve değişik hareketler sonucu başarılı olma isteğinin fazlasıyla ön plana çıktığını görebiliriz. Kova kişileri için genelden farklı olmak, beklenmedik ve tahmin edilemeyen davranışlarla dikkat çekmek güdüsel davranış modeli olarak kabul edilebilir. Tabi Aboubakar için bunu yapabileceği en müsait ortam attığı gollerin şekli olabilir. Beşiktaş’ımıza geldiği günden beri attığı gollere baktığımızda en kolay pozisyonları kaçırdığı halde, zor pozisyonlardan altın değerinde goller çıkararak önemli galibiyetlere damgasını vurduğunu görüyoruz. Örneğin UEFA Şampiyonlar Ligi B Grubu 3. haftasında San Paolo Stadı’nda oynanan Napoli deplasmanında Aboubakar attığı 2 golle maça damgasını vurmuştu. Bu zor karşılaşmayı 3-2 kazanan Beşiktaş’ımız Napoli’nin 18 maçlık yenilmezlik ünvanına da son vermişti. Aboubakar’ın değerli gollerine başka bir örnek olarak Afrika Uluslar Kupası finalinde Kamerun-Mısır karşılaşmasının 88. Dakikasında attığı gol ile 15 yıllık bir bekleyişten sonra ülkesine kupayı getirmesini verebiliriz.

184 cm boyunda olan ve kuvvetiyle dikkat çeken Aboubakar, koşularıyla rakip defansın dengesini bozup, takımını rahatlıkla ileri taşıyabiliyor. Gücü, mücadeleci oyun tarzı ve gol yollarındaki ısrarcılığı ile bol gol pozisyonuna giren Kamerunlu golcümüz aynı zamanda asistleriyle de dikkat çekiyor. Sırtı rakibe dönük iken veya topla yüzünü savunmacılara döndüğü anlarda doğru ve çabuk pas tercihleri yaparak arkadaşlarına fırsat yaratabiliyor. Pek çok santrforun aksine yalnızca kaleyi düşünerek oynamıyor.

2017 yılında Şampiyonluk kupasının Aboubakar’ın ellerinde yükselmesini kalpten temenni ederken yazımı Aboubakar’ın kendi sözleriyle tamamlamak istiyorum :“Beşiktaş büyüleyici bir taraftara sahip. Bunu buraya geldiğimde çok daha yakından gördüm. Böyle coşkulu ve takımın yanında olan taraftara sezon sonu şampiyonluk sunmak amacım. ”

Not: Bu yazı Mart 2017 tarihli BJK Dergi’de yayınlanmıştır.

BETÜL ALAKIR
ISAR CAP Danışman Astrolog,
ISAR Danışmanlık İlkeleri ve Etik Farkındalık Eğitmeni,
Öğretim Görevlisi, İngilizce Öğretmeni

Bu sitede yer alan yazılarımın tüm hakları saklıdır. İçerik izinsiz kullanılamaz.

Copyright © 2009-2024 Betül Alakır