Yükselen Burç Nedir? 

 

Yükselen burç bir astrolojik haritanın giriş kapısı olarak düşünülebilir. Doğum saatine, kişinin doğduğu yerin enlem ve boylamına göre hesaplanır. Yükselen burcun derecesi çok önemli bir kısmeti gösterir. Bu derece Zodyak’ın, burçlar kuşağının doğu gönündeki ufuk düzlemi ile kesişmesi ile hesaplanır. Çevremizle ilişki kurarken ortaya koyduğumuz tavırlarımız, genel yaklaşımlarımız, niyetlerimi, hatta maskemiz yükselen burcumuzla açıklanır. Birinci evimiz olarak belirlenen yükselen burcumuzda yer alan bir gezegen varsa kişinin genel tavırları üzerinde güçlü bir etki yaratacaktır.

Yükselen burç kişinin hayata nasıl yaklaştığını, çevresiyle nasıl ilişki kurduğunu, kendisini nasıl ortaya koyduğunu gösterir. Tabi aynı şekilde çevresinin de onu ilk bakışta nasıl gördüğünü de anlatır. Kişi dünyaya yükselen burcunun aracılığıyla açılır. Annemizin karnındaki yolculuğumuzu tamamlayıp, yaşama merhaba demek üzere ilk nefesimizi aldığımız o mucizevi anın astrolojik karşılığı “yükselen burç derecemiz” olmaktadır.

* “Ne kadar sabırsızsın? Kendinden bahsetmeye başlamadan önce biraz beklesen, karşındakine de kendisini ifade etmesi için bir fırsat versen ne olur sanki?”

** “Bu kadar hassas ve duygusal olmak zorunda mısın? Sanki bir hayal âleminde yaşıyorsun, kendine acımaktan ve kurban rolü oynamaktan lütfen vazgeç artık!”

Aynı burçtan olan iki kişi düşünün; ama her birinin tepkisi yukarıdaki örneklerde olduğu gibi birbirinden tamamen farklı olsun. İşte bu gördüğünüz fark; yükselen burçlarının birbirinden farklı olmasından kaynaklanıyor olabilir. Ateş elementinden ve öncü nitelikteki Yükselen Koç sabırsız, cesur, girişimci ve her şeye kafadan dalan bir imaj çizer (*). Oysa su elementinden ve değişken nitelikteki Yükselen Balık ise etrafına duyarlı, empatik, esnek ve sınırlarını belirlemekte zorlanan bir vericilikle yaklaşır (**).

 Güneş burcumuz doğuştan gelen karakterimizi, gerçek kimliğimizi gösterir. Yükselen burcumuz ise bu özelliklerimizi dış dünyaya nasıl yansıttığımızdır. Gerçek karakterimiz ile dış dünyaya yansıttığımız özelliklerimiz birbiriyle uyumlu olabilir de, olmayabilir de…

 Yükselen burç her zaman haritanın 1.evini belirler. Doğum haritamızın 1.evi fiziksel bedenimiz, dış görünüşümüz, kişisel imajımız, etrafla ilişki kurma şeklimiz ve çevresel koşullarımız hakkında önemli bilgiler verir.

Eğer haritamızın 1.evinde gezegen(ler) varsa, mutlaka yorumlanmalıdır. Çünkü bu gezegenlerin etkileri oldukça görünür olacaktır. 1.evde sevdiği bir burçta yer alan Venüs gezegeni kişiye güzellik ve sevimlilik gibi mizaç özellikleri verirken; aynı yerde Satürn’ün bulunması kişiye kontrol, şüphe ve güvensizlik özellikleri katacaktır.

  Yükselen burç incelenirken dikkat edilmesi gereken birkaç nokta daha bulunmaktadır. Yükselen burcun yönetici gezegeninin harita içindeki yerleşimi oldukça önemlidir. Bu gezegen, 1.evi rahat açı kurarak görebileceği bir konumda yerleşmiş ise hayata tutunma şeklimizde ve etrafımızla ilişkilerimizde daha rahat etkiler altında oluruz(5. ve 9. evler yükselen burç ile hem üçgen açı kurarlar; hem de aynı element özelliği taşırlar). Yönetici gezegen yükselen burç ile zorlayıcı bir açı ilişkisi kuruyorsa, hayatımızda mücadele temaları daha fazla yer tutabilir (4. ve 10. evler yükselen burç ile kare açı yapar; 7.ev de karşıt açı yapar). Eğer yükselen burç yönetici gezegeni 6, 8, 12.evlerde bulunuyorsa, bu durumda hayatımızı istediğimiz gibi kontrol etmekte zorlanabiliriz. Çünkü bu evler, haritanın 1.evi ile açı ilişkisi kuramazlar(temel açılar)

  Harita içindeki diğer gezegenlerin yükselen burç derecesi ile kurdukları açıları da dikkatle incelemek gerekir. Satürn ve Mars gibi sert karakterdeki gezegenlerin yapacakları zorlayıcı etkiler hayatımızda ilgili yaşam alanlarında bizi zorlayan temalar olarak karşımıza çıkacaktır. Jüpiter ve Venüs gibi benefik gezegenler de daha kolaylaştırıcı ve rahat etkiler getirecektir.

BETÜL ALAKIR
ISAR CAP Danışman Astrolog,
ISAR Danışmanlık İlkeleri ve Etik Farkındalık Eğitmeni,
Öğretim Görevlisi, İngilizce Öğretmeni

Bu sitede yer alan yazılarımın tüm hakları saklıdır. İçerik izinsiz kullanılamaz.

Copyright © 2009-2024 Betül Alakır