Atiba Hutchinson

Astrolojik doğum haritaları kişinin parmak izi gibi kendine özeldir. Kişinin doğum yerinin enlem ve boylamlarına göre çıkarılır. Her harita, sahibinin içinde bulunduğu ülke, sosyo-ekonomik ortam, kültürel etkiler göz önüne alınarak incelenir. Buna göre kişinin mizacı, karakteri, davranış modelleri, hayata bakış açısı, duygusal tepkisini belli etme şekli ve bunun gibi sahip olduğu potansiyeller hakkında bilgi sahibi olunur. Futbolcuların astrolojik portrelerini çıkarırken asıl odaklandığım nokta onların sahip oldukları kişisel potansiyellerini, yeteneklerini, hırslarını, duygularını yaşamlarına ve futbol oynama şekillerine nasıl yansıttıklarıdır.

Beşiktaş’ın sevilen orta saha oyuncusu Atiba Hutchinson 8 Şubat 1983 tarihinde Kanada’nın Ontario şehrinde hayata gözlerini açmış. Aslen Trinidad ve Tobago’lu olan Hutchinson doğduğunda, gökyüzünde Güneş Kova burcunda ilerlemekteymiş. Kova kişileri genel olarak zeki, humanist, insancıl, arkadaşlık ve dostluk duyguları çok gelişmiş bireyler olarak tanınırlar. Eşitliğe ve özgürlüklere çok önem verirler. Hem kendi haklarını korur, hem de çevrelerindeki kişilerin haklarına saygı gösterirler. Kova burcundan olan insanların, bağırıp çağırdığını veya kavga çıkardığını görme ihtimaliniz yoktur diyebilirim. Atiba’nın da saha içindeki ve dışındaki davranışlarında her zaman seviyeli, mütevazi, sakin ve uyumlu olduğunu gözlemiyoruz. Sabit nitelikli bir burç olduğu için Kovalar çoğunlukla soğuk ve mesafeli olurlar. Ancak Atiba’nın doğum haritasında iki kişisel gezegeninin Balık burcunda olması sebebiyle, kendisinin duygusal bir Kova insanı olarak karşımıza çıkıyor.

Atiba Hutchinson’un doğum haritasında sevgi gezegeni Venüs ile mücadele gezegeni Mars Balık burcuna yerleşmiş. Venüs’ün bu konumu kişiye duyarlılık, hassasiyet ve sevdiklerine duygusal olarak bağlı olmak gibi özellikler getirir. Acıma duygusu yüksektir, kimseyi kırmamaya özen gösterir.

Su elementinde yerleşen diğer gezegen olan Mars ise, Atiba’yı harekete geçiren ana etkenin bir şeyi yapmayı öncelikle duygusal olarak arzu etmesi olduğunu gösteriyor. Içsel olarak bütünleştiği her konuda enerjisini en yüksek seviyede ortaya koyabilir. Suyun sınır tanımadan heryerden akabilmesi gibi, rakiplerin arasından su gibi süzülüp gidebilir. Başarılı olması için bir amacı olması ve içsel olarak kendini o hedefe adaması yeterlidir. Bu arada Beşiktaş’ımızın da 19 Mart 1903 doğumlu ve Balık burcu olduğunu unutmamak lazım. Doğum haritalarında Balık burcunda gezegeni olan futbolcular ile kulübümüzün doğal dokusu çok uyumludur.

Futbol hayatına 2002 yılında Kanada’nın Toronto Lynx’de başlayan Atiba bir röpotajında genç yaşlardan itibaren yeteneklerini ortaya koyabilmek için gözünü Avrupa’ya diktiğini belirtiyor. Hedefine ulaşmak için birçok Avrupa takımıyla deneme antremanlarına çıktıktan sonra 2003 yılında İsveç’te top koşturmaya başlıyor. 2006’da Danimarka’nın Copenhagen takımına transfer olması kariyerini olumlu etkiliyor. Danimarka süper liginde oynarken yılın oyuncusu seçildiğinde Danimarka’da bu ödülü alan ilk Kuzey Amerikalı sporcu oluyor. 2010 yılında PSV Eindhoven’a transfer olan Atiba Hutchinson 2013-2014 sezonunda transfer tercihini Beşiktaş’tan yana kullanarak büyük bir heyecan ile Türkiye’ye geliyor. Bu arada Kanada milli takımının her seviyesinde ülkesini temsil ediyor. 2010, 2012, 2014, 2015, 2016 ve 2017 yıllarında da tam 6 kez Kanada Futbol Federasyonu tarafından “Yılın Erkek Futbolcusu” ödülüne layık görülüyor. 35 yaşındaki Atiba, Beşiktaş ile 2 kez Süper Lig şampiyonluğu yaşarken, takımın UEFA Şampiyonlar Ligi’ndeki performansında da önemli rol oynadı.

Astrolojide Merkür gezegeni akıl, zeka, düşünce şekli ve kişisel ifadeyi sembolize eder. Hutchinson’un haritasında Merkür sistemli düşünce prensibine sahip olan Oğlak burcunda yer alıyor. İşte bu yerleşim yine onu diğer Kova kişilerinden ayıran bir özellik oluyor. Sabırlı, disiplinli, gerçekçi, akılcı, metodik zihinsel fonksiyonları sayesinde düşüncelerini hayata başarılı bir şekilde aktarabilir. Yöneticilik ve sorumluluk üstlenmek için çok iyi bir konuma sahip olan Merkür’ü sayesinde hedefine sağlam adımlarla ilerleyebilir. Düşünceleri her zaman gerçekçi olur, ne yaptığını ve neden yaptığını çok iyi bilir. Beşiktaş’ımıza geldiği günden beri bir çok maçta 90 dakika oynayan; kaptanlık pazu bandını efendi kişiliği ve mükemmele yakın performansı taşıyan Atiba, orta sahayı adeta tek başına toparlıyor.

Bütün bu bahsettiğimiz özelliklerin olumlu kullanmasını sağlayan ikinci astrolojik gösterge ise Ay burcunun Oğlak’ta yer almasıdır. Ay burcununun konumu kişinin mutluluk isteğinin ardında yatan duygusal motivasyonu gösterir. Oğlak burcundaki Ay’ın ihtiyacı bir hedefe sahip olmak, sabırlı, sistemli bir şekilde o hedefe ilerlemektir. Gösterişten uzak bir mütevazılık, gerçekçi bir sorumluluk duygusu ile görevine odaklanır. Içgüdüsel olarak sorumluluğunu yerine getirmek ve ihtiyaç duyulduğunda güvenli bir ortam sağlamak için istek içindedir. Tüm bu özellikleri arı gibi çalışıp orta sahada takıma güven veren Atiba’da ne kadar net bir şekilde görüyoruz. Akılcı futbolcumuzun batıl inançları yok, sadece değişmeyen tercihleri var; 13 numara ve mümkünse uzun kollu formasını giymek gibi.

Son olarak Jüpiter’in Yay burcundaki güçlü konumundan bahsetmek istiyorum. Karakter, ahlak, inanç ve hayata bakış açısını gösteren şans gezegeni Jüpiter’in etkileri ile Atiba hayatta her zaman doğru yönde ilerleme potansiyeline sahip olacaktır. İyyimser ve pozitif bir yaklaşımla öğrenmek, hayatı deneyimlemek, kendini devamlı geliştirmek isteyecektir. Bu yaklaşım da hayatta ona şans olarak geri dönüşler getirecektir.

Atiba Hutchinson Beşiktaş’a transfer olurken çok büyük bir kulübe geldiğini ve ateşli taraftarları olan bu kulübün bir parçası olmaktan son derece gururlu olduğunu belirtmişti. Geride kalan yıllarda hem kendisini, hem de kulübün yavru kartal sembolü olan oğlu Noah’ı tüm Beşiktaş taraftarı sevgiyle bağrına bastı. Beşiktaş taraftarları ve tüm kaliteli futbol izleyicileri onun kusursuz oyun tarzını, zarif çalımlarla alıp adrese teslim attığı paslarını izlemekten keyif alıyor. Geçen iki yıl olduğu gibi 2018 yılında da Şampiyonluk kupasının ellerinde yükselmesi dileğiyle Atiba Hutchinson ve güzel ailesinin ülkemizde daha nice keyifli yıllar geçirmelerini diliyoruz.

Not: Bu yazı Mayıs 2018 tarihli BJK Dergi’de yayınlanmıştır.

BETÜL ALAKIR
ISAR CAP Danışman Astrolog,
ISAR Danışmanlık İlkeleri ve Etik Farkındalık Eğitmeni,
Öğretim Görevlisi, İngilizce Öğretmeni

Bu sitede yer alan yazılarımın tüm hakları saklıdır. İçerik izinsiz kullanılamaz.

Copyright © 2009-2024 Betül Alakır