Ricardo Quaresma

Astrolojik doğum haritalarını incelerken kişinin mizacının, ruhunun bir röntgenini çektiğimizi söyleyebilirim. Beyin tomografisi çektirmek, beyin damarlarının anatomik yapısı hakkında bilgi verir. Ancak o beynin içinden geçen düşünceler ve yaşama aktarılan davranış modellerini anlayabilmek için astrolojik doğum harita analizi  yapılabilir.  Kişinin mizacı, içsel çekilimleri, aile hikayesi, güdüsel tepkileri, tavırları, neleri sevdiği, nasıl kavga ettiği, nelere üzüldüğü gibi binlerce detay o harita içinde saklıdır.

Ricardo Quaresma, 23 Eylül 1983 yılında Portekiz’in Lizbon şehrinde Güneş Terazi burcunın ilk günlerinde ilerlemekteyken hayata gözlerini açmış. Venüs’ün yönettiği Terazi burcunda doğan kişiler için güzellik, keyif, zevkler, lüks, şıklık, uyum ve sevgi çok önemli kelimelerdir. Oldukça sosyal davranışlar içinde, gruplar ve organizasyonlarda yer almak onları mutlu eder. Hayattan keyif almaya öncelik veren Terazi burcunun tüm özelliklerini Quaresma’da rahatlıkla görebilirsiniz. Dengeli ve huzurlu bir hayat sürmek önceliği olacağı için, dengeyi bozacak kişi ve olaylardan uzak durmayı tercih eder. Bir röportajında Türkiye’de Beşiktaş klübüne gelmesinin en önemli sebeplerinden birinin taraftarların onu burada görmek istediğini büyük bir sevgiyle ifade etmeleri olduğunu söylemişti.

Terazi burcundan olan bir kişinin haritasında ‘Venüs’ büyük önem kazanır. Çünkü Terazi burcunun yönetici gezegeni olan Venüs’ün yerleşimiz, açıları ve gücü o kişinin nasıl bir terazi kişisi olduğu hakkında bütün ipuçlarını içinde barındırır. Quaresma’nın haritasına göre doğum anında Venüs gökyüzündeki konumu itibarıyle Aslan burcunda ve savaşçı Mars gezegeni ile yanyana bulunmaktaymış. Aslan burcu ateş elementi ve sabit niteliktedir. Sıcaklığı, dürüstlüğü, gururu, cesareti, özgüveni ve korkusuzluğuyla tanınan bir burçtur. İki kişisel gezegeninin bu burçta olması Quaresma’yı sevgi dolu, sıcak, kendine güvenen, yaratıcı yeteneklerini ortaya koymaktan gurur duyan ve bunun takdir edilmesi ile motive olan bir kişi haline getiriyor. Kralların burcu olan Aslan, basit ve sıradan olan şeylere ilgi duymaz. Venüs onun zevkli, heyecan dolu, kendine güvenen, gururlu, hayran olunmaktan hoşlanan yanını çok net bir şekilde sembolize ediyor.

Ricardo Quaresma’nın fiziksel enerjisinin kaynağını, gücünü, tutkularını anlayabilmek için Mars’ın konumunu incelemeliyiz. Mars gezegeninin doğum haritasındaki yeri kişiyi motive eden, harekete geçiren, adrenalin salgılamasını sağlayan temaların hangi burçla ilgili olduğunu gösterir. Tabi ki Aslan burcunda yer alan Mars sayesinde Quaresma yine yukarıda belirttiğimiz özelliklerle motive oluyor. Taraftarın sevgisi, alkışı, tezahüratı onun için çok önemlidir.  İstanbul’a geldiğinde binlerce taraftarın onu tezahüratlarla karşılaması karşısında ‘O an hissettiklerim gerçekten anlatılmazdı. Söyleyebileceğim tek şey bana inanan, bu kadar değerli olduğumu düşünen insanların olması beni çok mutlu etmişti’  şeklinde bir demeç vermişti.

Özgüvenli ve kendinden emin olan tavırlara sahip olan, kazanmak için mücadele eden Quaresma için performans ve başarılı davranışlarının takdir edilmesine büyük önem taşır. Öte yandan eleştiriye karşı aşırı duyarlı olabilir. Bu durumda Aslan burcunun öfkeli, agresif ve saldırgan yönü büyük bir gürültü ile ortaya çıkabilir. Özellikle haksızlık karşısında kendini tutmakta zorlanabilir.

Quaresma’nın zeki, becerikli ve yetenekli bir futbolcu olduğunu herkes açık ve net bir şekilde görüyor. Astroloji de zeka ve akıl gezegeni Merkür’dür. Aklın kalitesini gösteren bu gezegen Quaresma’nın doğum haritasında çok güçlü bir şekilde Başak burcunda yerleşmiş. Merkür’ün Başak burcundaki pozisyonu onun herhangi bir konuyu hızlıca kavramasını, uyanık, becerikli ve analitik bir zekaya sahip olmasını sağlıyor. Etrafındakilerin önem vermediği detayları hızlıca farkedebilir, içgüdüsel olarak hızlı ve isabetli kararlar verebilir. Bu özellikleri de onu rakip takım defansı ve kalecisi için çok tehlikeli bir hale getiriyor. Çünkü aklında geçeni anlamak mümkün olmayabilir.

Mitoloji’de Merkür tanrıların habercisi Hermes’tir. Hızlı, akıllı, bilgilidir, ayak bileklerinde ve kaskında kanatlar olan bir tanrı şeklinde resmedilir. Bu kanatlar onun hızını ve yerinde durmadan devamlı hareket halinde olmasını sağlar. Merkür’ün onun haritasındaki güçlü yerleşimi de, aslında Quaresmanın sanki ayak bileklerine kanat takılmış gibi hızlı hareket ettiğini, rakiplerini şaşırtıp rahatlıkla geçtiğini çok net görmemizi sağlıyor. Spikerlerin deyimi ile ‘Quaresma rakip defans oyuncularının adeta içinden geçiyor’

Merkür’ün yetenekleri ve becerileri de temsil eden bir gezegen sembolizmindeki güçlü konumu, onun teknik anlamda da yeteneklerini zekasıyla başarıyla birleştirebildiğini gösteriyor. Kendine has meşhur ‘trivela’ vuruşu tüm kalecilerin korkulu rüyası haline gelmiştir. Yumuşak bilekleri ve rakip oyuncuyu şaşırtan çalımları Quaresma’yı markaj ile durdurulamayan, faul yapılmadan zaptedilmesi pek mümkün olmayan bir futbolcu haline getiriyor. Diğer futbolculara Quaresma hakkındaki düşünceleri sorulduğunda verilen yanıtlar ‘Quaresma ile karşı karşıya kalmanın her kaleci için tedirgin edici olduğu ve defans tarafından durdurulmasının hiç de kolay olmadığı’ şeklinde.

Son olarak Ricardo Quaresma’yı hayatta en fazla mutlu eden öğelerin ve önceliklerinin ne olduğuna bakalım. Bu sorunun cevabı haritada Ay’ın konumuyla açıklanabilir. Quaresma’nın doğum haritasında Ay güçlü bir yerleşimde, Boğa burcunda bulunuyor. Bu pozisyon kişinin mutluluk ihtiyacının yüksek olduğunu gösterir. Evine, ailesine, yaşadığı topraklara bağlıdır. Mutluluğu kendini güvende hissetmesiyle doğru orantılıdır. Quaresma ‘yaşadığım bütün ülkeler, oynadığım tüm takımlar arasında şimdiye kadar kendimi en mutlu hissettiğim ve evde hissetiğim yer şüphesiz Beşiktaş’ derken biz aslında onun Boğa burcundaki Ay’ının güvence ihtiyacının ne kadar önemli olduğunu net bir şekilde anlayabiliyoruz. Boğa burcunun yöneticisi de Venüs’tür. Dolayısıyla hem güneş burcunun, hem de Ay burcunun Venüs tarafından yönetiliyor olması bizi yine Aslan burcunda götürüyor. Sevgi görmesi, yeteneklerinin takdir edilmesi, sıcak bir sevgi yumağı içinde olması Quaresma’yı her zaman daha başarılı olma yönünde güçlendirecektir. 35 yaşına geldiği halde hem fizik, hem kondisyon, hem başarı arzusu, hem de içindeki futbol ateşinin  kendinden daha genç bir çok futbolcudan fazla olduğunu rahatlıkla görebiliyoruz.

Ricardo Quaresma’nın haritasındaki ateş elementi fazlalığı onun sıcakkanlı doğasını, içten, dobra, korkusuz, cesur ve bir o kadar da sevgi dolu yönünü vurguluyor. Büyük bir aşk ile bağlı olduğu Beşiktaş’ımızda, onu kalpten seven ateşli taraftarlarının tezahüratlarıyla bu sezonu da başarı ile tamamlayarak şampiyonluk kupasının yine ellerinde yükselmesini diliyorum.

Not: Bu yazı tarihli Aralık 2018 BJK Dergi’de yayınlanmıştır.

BETÜL ALAKIR
ISAR CAP Danışman Astrolog,
ISAR Danışmanlık İlkeleri ve Etik Farkındalık Eğitmeni,
Öğretim Görevlisi, İngilizce Öğretmeni

Bu sitede yer alan yazılarımın tüm hakları saklıdır. İçerik izinsiz kullanılamaz.

Copyright © 2009-2024 Betül Alakır