Ay Burcu

Astrolojide AY en önemli göstergelerdendir. Bir haritada Ay’ın bulunduğu burç, ev ve diğer gezegenlerle yaptığı açılar ile kişi hakkında çok fazla bilgi barındırmaktadır.

En genel anlamı ile Ay; duygularımızı, bilinçaltımızı, iç dünyamızı, güdüsel tepkilerimizi, güvenlik ve mutluluk ihtiyacımızın temelinde yatan ana motivasyonları gösterir.  Alışkanlıklarımız, eğilimlerimiz, tavırlarımız, huylarımız, içten gelen arzularımız ve aynı zamanda nefretlerimizi de anlatır.

Ay, genel olarak anaç ve feminen olanı temsil eder. Anne, annelik ve kadın figürler ile ilişkilidir. Annemizi nasıl gördüğümüz, evimiz, çocukluk deneyimlerimiz ve aile bağlarımız hakkında birçok detayı Ay’ın harita içindeki konumunu inceleyerek elde ederiz.

Ay’ın gökyüzündeki 28 günlük döngüsünün etkilerini yaşantımızda da hissederiz. Büyük denizlerde ve okyanus kıyılarında Ay’ın etkisi sonucu oluşan Med-Cezir olayında, suların metrelerce çekilip yükseldiğini hepimiz okul yıllarımıza aldığımız eğitimden hatırlarız. En basit yaklaşımla, insan vücudunun da yüksek oranda sıvı içerdiğini düşünürseniz; Ay döngülerinin bedenimizi de etkilemesinin kaçınılmaz olduğunu fark edeceksiniz. Zaten Ay’ın temsil ettiği konular arasında bedene ait olan konular ve hormonlar da vardır.

Ay pasiftir ve alıcı enerjiler barındırır. Arzularımızın, içsel olarak çekildiğimiz konuların, duygusal dalgalanmalarımızın, güdüsel eğilimlerimizin ve kendiliğinden gelişen tepkilerimizin temelinde doğum anımıza bağlı olarak Ay’ımızın bulunduğu ev, burç konuları ve yaptığı açılar bulunmaktadır.

Sevme ve sevilme ihtiyacı insanlar için önemlidir. Ay’ın haritamızda sevdiği bir burçta, iyi yerleşimde ve olumlu açılar altında olması; kişinin duygusal kimliğinin gelişmesinde pozitif etkileyecektir.

Ay, Yengeç burcunun yönetici gezegenidir. Haritada Ay Yengeç burcunda yerleştiğinde, yönetici olduğu burçta olmanın avantajıyla duygusal ve içsel güvenlik ihtiyacını karşılamaya öncelik verecektir.

Ay, Boğa burcunda yücelim adını verdiğimiz bir asalet kazanmaktadır. Keyiflere ve zevklere yönelik bir burç olan Boğa; Ay’a ihtiyacı olan huzur, güven ve rahatlık ortamını sunacaktır.

Ancak Ay’ın hassas dengesi çalkalanmalara açık olabilir. Ay, kişisel haritada kendini rahat hissetmediği bir burçtaysa veya sert gezegenlerle etkileşim içindeyse; bu kişi duygusal yaralanmalara ve dalgalanmalara daha açık olacaktır.

Ay, Oğlak burcunda zarar görmektedir. Yöneticisi olduğu Yengeç’in karşıt burcu olan Oğlak, Ay’ın ihtiyacı olan sıcaklığı ve duygusallığı vermekte yetersiz kalabilir. Satürn yönetimindeki Oğlak burcu sorumlulukları, görevleri hatırlatır. Oğlak burcundayken, içsel mutluluğunu tatmin etmek için aradığı sıcaklığı bulamayan Ay; kişinin kendisini karamsar, güvensiz ve huzursuz hissetmesine neden olabilir.

Ay, Akrep burcunda da düşük konumdadır. Ancak doğası gereği huzur arayan Ay, Mars yönetimindeki Akrep burcunda yerleştiği zaman yoğun, derin, tutkulu özellikler kazanacaktır. Duygusal tepkilerinde aşırı sahiplenici davranacağı için de travmalara da açık olacaktır.

 Yaşantımızda mutluluk, sevgi, şefkat, huzur ve duygusal tatmin aradığımız konuları anlamak için kişisel haritamızda Ay’a bakabiliriz. 

Kadın haritasında Ay’ın konumu; anne ve ailedeki kadın bireylerle olan ilişkiler, kişinin kendisinin annelik tarzı ve kapasitesi, hormonsal ve kadınsal durumu hakkında bilgi verir.

Erkek haritasında Ay’ın konumu; anne ve ailedeki kadın bireylerle olan ilişkiler, anne yerine koyduğu kişilerde ve idealindeki eşinde aradığı özellikler, ev hayatında ona duygusal güvence verecek konular hakkında bilgi verir.

   Başka bir detay da doğum anımızda gökyüzündeki Ay fazından elde edilir. Astrolojide Ay fazları 8 aşamalı olarak incelenir ve kendi başına bir yazı konusu olacak kadar önemlidir. Yeniay döneminde doğan kişiler ile dolunay zamanında doğan kişiler arasında Ay burçları ne olursa olsun,  büyük farklar olacağını da belirtmekte fayda vardır.

  Tek cümleyle özetlemek gerekirse Ay; duygusal tepkilerimizin, huyumuzun, mizacımızın ve mutluluk anlayışımızın temelindeki ana öğedir diyebiliriz.

BETÜL ALAKIR
ISAR CAP Danışman Astrolog,
ISAR Danışmanlık İlkeleri ve Etik Farkındalık Eğitmeni,
Öğretim Görevlisi, İngilizce Öğretmeni

Bu sitede yer alan yazılarımın tüm hakları saklıdır. İçerik izinsiz kullanılamaz.

Copyright © 2009-2024 Betül Alakır