İlhan Mansız

Astroloji, hayatta bize rehberlik etmek için kullanılabilecek çok yararlı araçtır. Doğum anına göre hazırlanan astrolojik haritanın içinde aslında ruhun ve mizacın ana hatları açıkça görülmektedir. Kişinin karakteristik özelliklerini, içgüdüsel çekilimlerini ve bilinçli tercihlerini astrolojik doğum haritasından tesbit edebiliriz. Astrolojik göstergelerin haritadaki yerleşimi bize kişinin tezcanlı mı, hantal mı; hızlı düşünüp çabuk karar veren mi, kararsız kalan mı; duygusal mı, akılcı mı; objektif mi yoksa subjektif mi olduğu gibi bir çok konudaki eğilimleri hakkında bilgi verir. Başka bir deyişle, Astroloji aslında sembollerle ortaya çıkan astronomik verileri bireyin hayatı, yaşam koşulları ile eşleştirerek doğru yorumlama sanatıdır diyebiliriz.

Beşiktaşımızın gelmiş geçmiş en sevilen futbolcularından olan İlhan Mansız’ın astrolojik kişilik analizini yapmak için doğum bilgilerinden yola çıkıyoruz. Dikkat çeken bir Aslan olan Mansız, 10 Ağustos 1975’te Almanya’nın Kempten şehrinde dünyaya gelmiş. Eskişehir’li bir ailenin çocuğu olan İlhan 9 yaşındayken ailesiyle birlikte Eskişehir’e dönse de, 4 yıl sonra yeniden Almanya’ya geri gittiler. Futbol hayatına Almanya’da başlayan İlhan Mansız sırasıyla SV Lenzfried, FC Kempten ve FC Augsburg takımlarının altyapılarında oynadığı futbol ve attığı gollerle dikkat çekti. 1993 yılında Augsburg takımıyla  Almanya Gençler Şampiyonluğunu kazandılar; bir sene sonrasında da Almanya Gençler Kupası’nın sahibi oldular. Aynı yıl Almanya’nın köklü takımlarından FC Köln’e transfer oldu. Ailesinin de isteğiyle futbol hayatına Türkiye’de devam etme kararı alan Mansız 1995’te Türkiye’yedeki futbol kariyerine başladı. Çeşitli kulüplerde oynadıktan sonra başarılı performansı ile dikkat çekti ve 2001-2002 sezonunda Beşiktaş’ımıza transfer oldu. Başarılı maçlar, kritik zamanlarda attığı kurtarıcı goller, zamansız sakatlıklar, kalbini sahaya koyarak oynadığı maçlarla geçen yılların sonunda 2009 yılının Ekim ayında futbola veda ettiğini açıkladı.

İlhan Mansız’ın astrolojik doğum haritasında Güneş ve Merkür gezegenleri Aslan burcunda bulunuyor. Ateş elementinin sabit niteliğini taşıyan Aslan burcunda Güneş, zodyakta en güç kazandığı yerleşime sahiptir. Aslan kişileri dürüst, güvenilir, sıcak, neşeli, iyi niyetli, cömert özellikleriyle ön plana çıkarlar. Yalandan, riyakarlıktan ve aldatılmaktan kesinlikle nefret ederler. Etraflarında onlara neşe veren, sevgilerini paylaşabilecekleri gruplar içinde olmayı çok seven Aslan kişileri için hayat eğlenceli bir sahne gibidir. Gurur duyacakları işler içinde bulunmak, başarı elde etmek onların motivasyon kaynağıdır. İlhan Mansız’ın yaşam hikayesine göz attığımızda kendisinin 2007 yılında bazı dizide aktörlük, hatta ‘Buzda Dans’ yarışmasında birincilik ve 2017 Survivor yarışmasında başarılı performans sergilemek gibi sahne önünde olmayı seven karakteristik özellikler taşıdığını da söyleyebiliriz.

İlhan Mansız’ın çevresiyle nasıl bir sosyal ilişki kurma ihtiyacı içinde olduğunu, nelerden keyif aldığını analiz etmek için de haritasında Venüs’ün konumuna bakıyoruz. Venüs kişinin tercihlerindeki kriterlerini en iyi anlatan gezegendir. Onun doğduğu gün Başak burcunda geri harekette bulunan Venüs bize aslında Mansız’ın özel hayatında ve seçimlerinde mükemmeliyetçi, detaycı bir yönü olduğunu gösteriyor. Venüs Başak kişileri genel olarak güvenilir, sadık, alçakgönüllü, yardımsever ve sevgisini pratik jestlerle anlatan özellikler taşırlar. Çekingen tavırlara sahip olsalar bile ne istediklerini bilirler ve herşeyin en iyisine sahip olmayı isterler. Venüs’ün bir insanın kendine verdiği değeri de sembolize ettiği düşünülürse, Mansız’ın giyim, kuşam, saç stili ve yaşam tarzına baktığımızda gerçekten ne kadar iyi bir zevke sahip olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz.

Ay burcu bir kişinin doğum haritasında duygusal yaklaşımlarını, mutluluk isteğini ve huzuru nasıl aradığını anlatır. İlhan Mansız’ın doğum haritasında Ay Terazi burcunda, yani güzellik ve estetik duyarlık gezegeni Venüs tarafından yönetilen bir burçta bulunuyor. Terazi burcundaki Ay onun hem özel hayatında, hem de mesleki platformda çevresinde nazik, kibar, adalet duygusu gelişmiş, insan haklarına saygı gösteren ve dürüst bir kişi olarak tanınmasını sağlar. Aynı zamanda çevresinde de bu tarzda insanların varlığı olmasını ister. Kavga, tartışma ve huzursuzluktan ortamını tercih etmez.

Ancak bu noktada İlhan Mansız’ın vurgulamamız gereken bir önemli bir özelliği daha var. Sporcu haritalarında enerji ve mücadele gezegeni Mars’ın konumunu özellikle inceleriz. Mansız’ın haritasında Mars, Boğa burcunda yer alıyor. Bu konum sebebiyle çok sakin görünen bir yapının altında sinirlenip kızdığı zamanlarda aşırı tepki vermeye müsait bir alt katmanın daha bulunduğunu söylememiz gerekiyor. Aslında İlhan Mansız’ı en güzel anlatan cümlelerden biri de sahada saldırgan, röportajlarda çekingen oluşu diyebilirz. Boğa burcu huzuru kaçmadığı sürece sakin kalmayı tercih eden özellikler getirir, ancak bir Boğa nasıl kırmızı ile harekete geçirilince durdurulamaz ise; Mars’ı Boğa’da olan kişilerde bir konuda atağa kalktıkları zaman durdurulmaları pek kolay olmayabilir. ‘önemli olan benim gol atmam değil, takımın kazanması, takımın kazanması için atabildiğim kadar atacağım’ demesi onun bir konuya odaklandığı zaman, sonuna kadar tüm enerjisini o işe vermesini en güzel anlatan cümlesi diye düşünüyorum.

Mansız’ın astrolojik doğum haritasında Koç burcunun 28. Derecesindeki Kiron (yaralanmalar, sakatlıkları temsil eden asteroid) ile Terazi burcunun 28.derecesindeki Uranüs’ün (ani ve beklenmedik riskler) karşıt açısını gördüğümde onun neden sık sık sakatlandığını anlamlandırabildim. 360 derecekik zodyak içinde bu potansiyelleri taşıyan iki hassas gökcismi sert açı kurduğunda, kişinin yaşantısında bu etki birtakım olaylar şekilde mutlaka dışa vuracaktır. Bu astrolojik yerleşim’de Mansız’a kazaya, ani gelen etkilere, dikkatsizlik ve şanssızlık kaynaklı yaralanmalara açık olma riski veriyor. Özellikle düşünmeden harekete geçtiği, aşırı enerji harcadığı, gözü kara davrandığı zamanlarda sonuçları kontrol etmekte zorluk yaşayabilir.

İlhan Mansız’ın Beşiktaş aşkını ve sevgisini tüm taraftarlar bilir. Zaten göğsüne yaptırdığı büyük kartal dövmesiyle verdiği fotografları da bu aşkın ölümsüzlüğünü bizzat kanıtlamakta. 2018 yılının yaz aylarında Beşiktaş’ımıza yardımcı antrenör olarak geri dönen Mansız, tüm taraftarları sanki takıma yeni bir transfer yapılmışcasına mutlu etti. İngilizce, Almanca ve İtalyanca bilen, Alman altyapısından yetişip, uzun yıllar Türkiye ve yurtdışında futbolcu olarak deneyim kazanmış olan İlhan Mansız’ın, takım içerisindeki futbolcularla iletişiminin meyvelerini kısa süre içinde toplayacağımızdan şüphemiz yok. Kendisine bu yeni sorumluluğunda başarılar diliyoruz, yuvana hoşgeldin diyoruz.

Not: Bu yazı Kasım 2018 tarihli BJK Dergi’de yayınlanmıştır.

BETÜL ALAKIR
ISAR CAP Danışman Astrolog,
ISAR Danışmanlık İlkeleri ve Etik Farkındalık Eğitmeni,
Öğretim Görevlisi, İngilizce Öğretmeni

Bu sitede yer alan yazılarımın tüm hakları saklıdır. İçerik izinsiz kullanılamaz.

Copyright © 2009-2024 Betül Alakır