Şenol Güneş

Başarılı teknik direktörümüzden Şenol Güneş 1 Haziran 1952’de Trabzon’da hayata gözlerini açmış. Doğduğu gün gökyüzünde Güneş İkizler burcunda iken, Ay da Başak burcunda ilerlemekteymiş. Astroloji de bu iki burcun yöneticisi ortaktır ve akıl gezegeni olan Merkür’dür. Bir haritanın en önemli öğeleri olan Güneş ve Ay’ın yöneticisi olan gezegen ortak ise, bu gezegenin temsil ettiği konular kişinin hayatında fazlasıyla ön plana çıkar. Bu sebeple Şenol Güneş’in mizacının temelinde düşünsel ve zihinsel özelliklerin çok fazla yer aldığını rahatça söyleyebilirim.

Merkür gezegeninin sembolize ettiği konuların başında her çeşit yazılı ve sözel iletişimler, düşünme, ifade, okuma, konuşma, yazma, mantık, muhakeme, akıl yürütme gibi tüm zihinsel faaliyetler yer alır. Tarihte Merkür; Eski Mısır’da bilgelik tanrısı Thoth olarak adlandırılır; Yunan Mitolojisinde de tanrıların habercisi Hermes’tir.

Şenol Güneş’in doğum haritasında İkizler burcunda 3 gezegen bulunuyor. Bu yerleşimler onun hızlı düşünen, hızlı konuşan, çabuk kavrayan, anında karar alabilme yeteneğine sahip olan, okumaktan ve yeni bilgiler öğrenmekten keyif alan bir karakterde olmasını sağlıyor. Güçlü bir hafızaya sahip, kolay öğrenen, İkizler burcu kişilerinin bilgiyi hayata pratik ve etkili bir şekilde aktarabilirler. Şenol Güneş bir röportajında çok kitap okuduğunu, özellikle felsefe kitaplarına ilgi duyduğunu belirtmiş. Okuduğu kitaplardan çok fikir edindiğini, özellikle sabırlı olmayı ve çalışarak başarılı olarak mücadele vermeyi kendine prensip olarak seçtiğini de belirtmiş.

Ay burcunun bir haritada duyguları ve duygusal mutluluk ihtiyacını temsil ettiğini sık sık vurguluyorum. Şenol Hoca’nın haritasında Ay mükemmeliyetçi Başak burcunda yer alıyor. Bu yerleşim onun kendini rahat hissedeceği esnek bir düzen geliştirmek, etraftaki aksaklıkları gidermek, sistemli olmak ve çevresine yararlı olmak arzusu ile hareket ettiğini gösteriyor. Duygusal güven içinde olması faydalı ve üretken olmasıyla bağlantılıdır. Karmaşadan hoşlanmaz, detaylara odaklanır, herşeyi dikkatle düzene sokmak ve mantık çerçevesinde objektif olarak değerlendirmek ister. En sıkıcı işleri bile hatasız bir şekilde tamamlamaya çalışır. Kendisine kaleciliği sevip sevmediği sorulduğunda verdiği cevap tam bir Ay Başak kişisinin açıklamasıdır. ‘Severek oynamadım ama oynarken gereğini yaptım. Yani başlangıcım severek, isteyerek, planlanmış bir şey değildi. Ama oynadığım zaman işimin gereğini çok iyi profesyonel olarak yaptım.

Doğum haritasında Mars’ın yerleşimi kişinin irade gücünü, hedeflerine nasıl ulaştığını sembolize eder. Şenol Güneş’in haritasında Mars çok güçlü olduğu Akrep burcunda yer almış. Bu konum kişinin kriz anlarında oldukça sakin ve kontrollü davranışlar içinde olmasını sağlar. Düşünmeden hareket etmez. Hatta bazen harekete geçmek için özellikle uygun zamanı bekler. Akrep’in sabit nitelikte bir burç olması sebebiyle kişi genellikle soğukkanlıdır, istediği şeyin peşinden kararlı bir şekilde gider ve aşırı sabırlıdır. Başarılı insanların haritasında iradelerini ve güçlerini nasıl kullandıklarını gösteren Mars’ın güçlü yerleşmesi çok önemlidir. Türk futbolunun efsane kalecisi Şenol Güneş ‘hiç gol yemeyen bir kaleci olmak’ gibi bir hayali olduğu söylemiş. Bir kaleci için bu oldukça zor bir hayal olabilir. Ancak Güneş kalecilik yıllarında 1.Lig’de tam 1112 dakika kalesinde gol görmeyerek Türk spor tarihinde büyük bir rekora da imza atmıştır. Burada haritasındaki güçlü Mars yerleşiminin getirdiği hedefe odaklanarak o yolda yüksek bir potansiyel ortaya koyma etkisinden söz edebiliriz.

Astrolojik haritalarda kariyer konularında iki gezegenin yerleşimi özenle incelenir. Bunlardan ilki, aynı zamanda şans ve ahlak gezegeni olarak da adlandırılan Jüpiter’dir. Şenol Hoca’nın haritasında Boğa burcunda yer alan Jüpiter onun yaşam felsefesinin temelinde hayatta sağlam temeller atma ve güven duygusu oluşturma prensibinin bulunduğunu gösteriyor. Ayakları yere basan bir mizaca sahip ve somut başarı hedefleri var. İkinci kariyer gezegeni de kişinin sorumluluklarını ve görevlerini sembolize eden Satürn’dür. Şenol Güneş’in haritasında Satürn adil ve objektif davranmak gibi özellikleriyle ön plana çıkan Terazi burcunda yerleşmiş. Bu etki altındaki kişiler için mesleki ve sosyal platformlarda adalet duygusuna öncelik vermek, uyum ve ahenk yaratmak, herkese eşit davranmak büyük önem taşır. Şenol Güneş’in verdiği demeçlerde özellikle adalet ile ilgili sözleri oldukça dikkat çekicidir; ‘Adalet zengin bir hazinedir, günü gelince herkese lazım olur. Adaletin bittiği yerde anarşi başlar.’

Şenol Güneş başarılarla dolu olan futbol hayatında 31 kez Milli takım kalesini korumuştur. 1988 yılından sonra meslek hayatına teknik direktör olarak devam eden Güneş 2000-2004 yılları arasında Milli Takım teknik direktörülüğü de yaparken 2002 Dünya Kupasında Türk Milli Takımı’nı dünya üçüncüsü yaparak futbol tarihimizdeki en büyük başarıya da imza atmıştır. Bu başarısının sonucunda UEFA tarafından 2002 yılının en iyi teknik direktörü seçilmiştir.

11 Haziran 2015’te Beşiktaş’ımızın başına geçen Güneş, 2015-2016 sezonunun ilk haftalarından itibaren takımımıza hareket getirmiş, gol ortalamasının yükselmesini sağlayan bir oyun sistemi uygulayarak başarı grafiğini yukarı çekmiştir. Hızlı bir şekilde Beşiktaş taraftarın da sevgisini kazanan değerli hocamızın muhteşem takımımız ile daha büyük başarılara imza atmasını diliyorum.

Not: Bu yazı Ocak 2016 tarihli BJK Dergi’de yayınlanmıştır.

a

BETÜL ALAKIR
ISAR CAP Danışman Astrolog,
ISAR Danışmanlık İlkeleri ve Etik Farkındalık Eğitmeni,
Öğretim Görevlisi, İngilizce Öğretmeni

Bu sitede yer alan yazılarımın tüm hakları saklıdır. İçerik izinsiz kullanılamaz.

Copyright © 2009-2024 Betül Alakır