Domagoj Vida

Domagoj Vida, 29 Nisan 1989 Osijek’de gökyüzünde Güneş Boğa burcunda ilerlemekte iken hayata gözlerini açmış. Venüs tarafından yönetilen Boğa burcu huzur, keyif ve neşe çok alakalıdır. Huzurunun kaçtığı yerde bulunmak istemeyen Boğa insanları için sevdikleriyle birlikte zaman geçirmek, keyifli ortamlarda bulunmak, yemek içmek büyük öncelik taşır. Toprak elementinden ve sabit nitelikte olması sebebiyle de dayanıklılık, kararlı tavırlar, inat ve sabır gibi özelliklerle de tanımlanır.

Vida, futbol kariyerine ilk olarak ülkesinin yerel takımlarında biri olan Jedinstvo Donji Mihollaj takımında başladı. Tüm gençlik kariyerini Hırvatistan’da geçiren Vida, 7 yıl boyunca burada oynadıktan sonra 2003 yılında doğduğu kentin takımı olan Osijek’e geçiş yaptı. A takıma yükselen Vida 2007-08 sezonunda, düzenli olarak forma giymeye başlayarak takımdaki yerini sağlamlaştırdı. Bu kulüpteki başarısı ile Hırvat şampiyonu Dinamo Zagreb’in dikkatini çekti ve 2010’da Almanya Bundesliga ekiplerinden Bayer Leverkusen sözleşme imzaladı. 14 Haziran 2011 tarihinde açıklanmayan bir ücret karşılığında Dinamo Zagreb’e transfer oldu. 2011-2012 sezonunda Dinamo Zagreb ile Hırvatistan 1. Lig ve Hırvatistan Kupası’nı kazandılar. Vida, 2 Ocak 2013 tarihinde, 6 milyon euro karşılığında Ukrayna 1. ligi Premier Liga ekiplerinden FK Dinamo Kyiv ile beş yıllık sözleşme imzaladı. Ukrayna’da oynadığı yıllarda 2 Lig Şampiyonluğu, 2 Ukrayna kupası ve 1 Süper Kupa kazanılmasında başarılı futbolu ile büyük pay sahibi oldu.

Domagoj Vida’nın doğduğu gün gökyüzünde Boğa burcunda Güneş’le birlikte Venüs ve Merkür’de bulunuyormuş. Boğa kişileri genel olarak pratik, kararlı, mantıklı, azimli, sakin yapıda, güvenilir ve somut başarı hedefleyen yönleriyle ön plana çıkarlar. Güven duygusu onlar için önceliklidir. Doğal yapılarında sakin görünmelerine rağmen, inatçı ve kararlı davranışlarıyla dikkat çekerler. Vida’nın doğum haritasında zeka, düşünce ve iletişim gezegeni Merkür’ün de Boğa burcunda bulunması sebebiyle her türlü iletişim ve bilgi alışverişlerinde güven duygusunun onun için çok önemli olduğunu söyleyebiliriz. Merkür’ü Boğa burcunda bulunan kişiler sabırlı birer dinleyici olurlar, karşılarındaki kişinin fikirlerini dinler ancak kendi güven süzgecinden mutlaka geçirirler. Düşüncelerini bir temel üzerine inşa ederek hayata aktarmayı ve zihinsel anlamda bir güven duygusu içinde olmayı tercih eder. Beşiktaş’a transfer olma sürecinde, Hırvat, Alman, Sırp, Türk; çeşitli ülkelerden 20 civarında menajerin kendisini aradığını, araya girmeye çalıştıklarını ve bunun hoşuna gitmediğini belirten Hırvat futbolcu; Beşiktaş yönetimi ile görüştüğü ilk anda yöneticilerin yaklaşımlarından çok etkilendiğini vurgulamış. “Uzaktan da olsa doğrudan facetime ile görüşerek çok net bir şekilde ilerledik. Herkes çok saygılı davranıyordu. Beni kandırmaya çalışmıyordu kimse. Beni Beşiktaş’a kazandırmak istiyorlardı. Sanırım, daha o ilk görüşmede ben kafa olarak Beşiktaş’ın bir parçası olabileceğimi hissettim. İleriki dönemde çok iyi bir yere geleceğimize inandım” cümleleriyle tamamladığı röportajında Boğa burcunun temel ihtiyacı olan güven duygusunun, onun aldığı kararların temelini teşkil ettiğini çok net bir şekilde görebiliyoruz.

Boğa burcundaki bir başka gezegen olan Venüs ise Vida’nın keyiflerine, huzuruna, sevdikleriyle paylaşımlarına çok değer verdiğini vurguluyor. Güçlü bağlar kurmak onun ana motivasyonları arasında bulunuyor diyebiliriz. Yine bir röportajında Beşiktaş’ta mutlu olduğunu vurgulayarak: “Bazı mutlulukların parasal karşılığı yoktur. Hayatta en önemli şey ailemdir. Aldığım her kararda babam, annem, abim, eşim ve yakın dostlarımla konuşur, sevdiklerimden fikir alırım. Dost canlısı bir insanım ve sevdiklerime büyük bir sadakat taşırım. Çok güçlü bağlar var bizim ailemizde ve onlar ile aramı hep sıcak tutarım” demiştir.

Beşiktaş’ımızda oynayan oyuncuların doğum tarihlerine göre astrolojik haritalarını çıkarırken defans ve defansın ön tarafında oynayan oyuncuların çoğunlukla sabit nitelikteki burçlarda doğmuş olmaları dikkatimi çekti. Bunlar arasında en sağlam ve güvenilir olanlar; toprak elementinden Boğa ile su elementinden Akrep burcunda doğanlardır. Sabit burçlar sağlamlığı, güvenceye almayı ve direnç göstermeyi sembolize eder. Örnekleyecek olursak Vida Boğa burcu, Adriano da Akrep burcudur. Tabi Boğa burcu duvar gibi bloke eden özellikleri daha doğal ortaya koyarken, Akrep burcu adeta kanca atar gibi ayaktan topu çekip çıkarabilen özellikleriyle de dikkat çekerler. Başka bir sabit nitelik ve ateş elementi olan Aslan burcu da daha güçlü ve saldırgan özellikleriyle ön plana çıkabilir. Örneğin Medel gibi kendi Aslan, Ay burcu Akrep olan futbolcular hem güçlü, hem de topu rakip ayağından mıknatısla çeker gibi alabilme yeteneklerine de sahip olabiliyorlar.

Futbolcu haritalarında özellikle incelediğimiz bir başka gezegen de Mars’tır. Mitolojik sembolizmde savaş tanrısı Ares tarafından temsil edilen Mars gezegeni astrolojik sembolizm de bir insanın kas gücünü, enerji kapasitesini, irade gücünü, dürtüsel tavırlarını ve hedefe nasıl ulaştığını anlatır. Domagoj Vida’nın doğum haritasında Mars; su elementi ve öncü nitelikli Yengeç burcunda yer alıyor. Boğa burcundaki güçlü Güneş’inin getirdiği dayanıklı ve sağlam yapısıyla birçok faule maruz kalmasına rağmen kolay kolay yıkılmıyor. Buna ilaveten Yengeç burcundaki Mars’ın verdiği sezgisel refleksleriyle; rakibin aklından geçeni ve yapacağı hamleyi çok doğru tahmin ederek bir çok tehlikeyi daha fazla büyümeden sonlandırmak gibi ayrıcalıklı bir yeteneğe de sahip. Sezgisel Mars’ın bir başka özelliği de, duygusal bağ kurma isteğinin motivasyonu yükseltmesidir.

Hedefleri arasında Beşiktaş’a kendini kabul ettirmek, çok iyi form tutmak, şampiyonluklar yaşamak ve kendi deyimiyle “Yüce ruhlu taraftarı” memnun etmek olan Domagoj Vida’ya başarılar diliyoruz.

Not: Bu yazı Mart 2018 tarihli BJK Dergi’de yayınlanmıştır.

BETÜL ALAKIR
ISAR CAP Danışman Astrolog,
ISAR Danışmanlık İlkeleri ve Etik Farkındalık Eğitmeni,
Öğretim Görevlisi, İngilizce Öğretmeni

Bu sitede yer alan yazılarımın tüm hakları saklıdır. İçerik izinsiz kullanılamaz.

Copyright © 2009-2024 Betül Alakır