Loris Sven Karius

a

Loris Sven Karius, Almanya’nın Biberach an der Riss şehrinde 22 Haziran 1993’te Christine ve Harald Karius çiftinin çocukları olarak doğmuş. Yaz mevsiminin başlangıcını sembolize eden Yengeç burcunun ilk gününde hayata gözlerini açmış olan Loris Karius’un bakışlarında ve gülümseyişinde burcunun özelliklerini hemen fark edebiliriz. Su elementinden ve öncü nitelikte olan Yengeç burcu kişileri duygusal yönleri ile dikkat çekerler. Ailelerine, sevdiklerine ve kendilerini güvende hissettiren arkadaşlarına olukça düşkün sayılırlar. Aidiyet duyguları güçlüdür ve kendilerini güvende hissettiklerinde tüm yeteneklerini daha verimli şekilde hayata aktarabilirler. Karius’ın babası motokross ile ilgilenmesini isterken, kendisi büyükbabası tarafından futbola yönlendirilmiş. Ebeveynleri çalışırken, dedesi Karl her gün onu antremana götütüp getiriyormuş. ‘Dedem en büyük destekçimdi ve ne yazık ki başarılarımı göremedi’ diyor. Ancak sol elinin üst bilek tarafında dedesinin adını yazdırdığı dövmesi ile onu hep yanında hissettiğini de söylüyor. Bu dövme bile Yengeç burcunun ailesine olan düşkünlüğünün en net sembolizmi kabul edilebilir.

Karius doğduğu gün gökyüzünde Güneş ve Merkür Yengeç burcunda bulunmaktaymış. Bu sebeple kişilik özellikleri, iletişim tarzı, aklını hayata aktarma şekli, düşünce yapısı bu burcun genel özelliklerini taşımaktadır diyebiliriz.

Doğum haritasında iletişimi sembolize eden Merkür’ün bu konumu onun güçlü bir hafızaya sahip olmasını, duygularını ifade etme ihtiyacının yüksek olmasını, insanlarla kolayca bir empati kurabilmesi sayesinde onların istek ve düşüncelerini kolayca hissedebilmesini sağlayabilir. Bu konumun onu en fazla yorabilecek etkisi dış etkilere aşırı duyarlılık olabilir. Karius’un Beşitaş’a transferi sürecinde sosyal medya hesaplarından kendisine gelen mesajlarının karar vermesinde en önemli etkenlerden biri olduğunu söylediğinde; aslında taraftarımızın belki de farkında olmadan onu en hassas noktasından etkilemeyi başardığını söyleyebilirim. Karius, Beşiktaş Dergisi’nin Eylül sayısında verdiği röportajda “Beşiktaş taraftarı sosyal medyadan #cometobesiktas” diyerek beni saflarına davet ettiğinde çok duygulanmıştım. Eminim ki böyle bir durumda her oyuncu güçlü duygular hisseder ve Beşiktaş’a dair daha fazla aidiyet duygusu taşır. Beşiktaş’a transferim yolunda beni motive ettikleri için sevinçliyim. Umarım ben de sahada onları mutlu edebilirim. ”  diyerek duygusal tatmin duygusunun kendisi için ne kadar güçlü bir motivasyon kaynağı olduğunu da açıkça belirtiyor.

Loris Karius’un astrolojik doğum haritasında ön plana çıkan bir başka güçlü yerleşim de Venüs’ün yöneticisi olduğu Boğa burcunda bulunmasıdır. Bir doğum haritasında bu konumu gördüğümüzde ilk yorumumuz bu kişinin fiziksel olarak dikkat çekecek bir yakışıklılık veya güzelliğe sahip olabileceğidir.  Tabi harita sahibini görünce bu yorumun ne kadar yerinde olduğu bir kez daha kendini kanıtlıyor. Aşk, sevgi, keyif, huzur, eğlence, sosyal hayat, bağ kurma ve kendi öz değerini bilme gibi sembolizmi gösteren Venüs toprak elementinden Boğa burcunda bu özelliklerini rahatlıkla ortaya koyma potansiyeli vermektedir.

Karius’un basın ve medyaya sıklıkla yansıyan sosyal hayatı, uzun süreli ilişkileri, kendine gösterdiği bakım ve özeni de Venüs’ün dışa yansımalarına en güzel öernek olarak verilebilir. İnstagram hesabındaki fotografları bile dünyaca ünlü bir top-model ile yarışacak düzeyde diyebiliriz. Kendisine yakışıklılığı ile ilgili sorular yöneltildiğinde Yengeç burcunun mahçup ifadesi ile Boğa burcunun kendinden emin tavrının birleşiminin sonucunda onu şu cümleri söylerken duyuyoruz:  “Genellikle hep övgü dolu şeyler duyuyorum. Bu beni sevindiriyor. Ancak elbette ki önemli olan kişiliktir. Ve tabii ki Beşiktaş’a yapacağım katkım görünüşümden daha önemlidir.”

Karius’un küçük yaşlarda başlayan kariyeri FV Biberach, G Mettenberg, SSV ULM 1846 ve VfB Stuttgart ile devam ettikten sonra 2009’da Manchester City’e transfer olup orada 2 yıl kalecilik yaptı. Sonrasında Almanya’ya geri dönerek Mainz 05 takımının ilk kalecisi oldu.  2016 yılında Liverpool tarafından transfer edildiğinde yeniden İngiltere’ye dönmüş oldu. Doğum haritasında kariyer ile ilgili göstergelere baktığımızda çalışkan, verimli, sorumluluk sahibi, takımı ile mutlaka etkileşim içinde olma ihtiyacı taşıyan ve motive edildiği zaman daha yükseklere çıkabilecek bir başarı grafiğine sahip olduğunu söyleyebilirim. Bu noktada vurgulamamız gereken bir diğer önemli ayrıntı da Karius’un haritasında Aslan burcunda yer alan Ay ve Mars konumlanmasıdır.  Aslan burcu için başarılı olmak, beğenilmek, kendini özel hissetmek, alkışlanmak ve takdir edilmek çok önemli değerlerdir. Karius’un Ay burcunun Aslan olması onun güleryüzlü, neşeli, sıcakkanlı, hevesli, doğal ve dürüst davranışlara sahip olduğunu gösteriyor. Aslan burcu lüksü, zevki ve kaliteyi sever. Yalandan hiç hoşlanmaz, ihaneti de kolay kolay affetmez. Çok gururludur; haksızlık karşısında tepkileri oldukça fazla olabilir. Sporcu haritalarında önemli olan enerji ve motivasyon gezegeni Mars’ın Aslan burcundaki yerleşimi, Karius’un da en büyük motivasyon kaynağının; gücünü ortaya koyduğu zaman takdir edilmesi, alkışlanması ve kendisiyle gurur duyulmasından geçtiğini gösteriyor. Aslan burcundaki gezegenlerin sembolizmi beğenildikleri ve onaylandıkları zaman daha güçlü ortaya çıkar. Bu cümleler buram buran Aslan enerjisi kokuyor: “Bu kadar büyük bir ilgi ile karşı karşıya olacağımı doğrusu ummuyordum. Daha havalimanında uçaktan iner inmez büyük bir sevgi seli ile karşıya kaldım. Şaşırmıştım, çünkü böyle bir şey ilk defa başıma geldi. Genç bir futbolcu olmama rağmen böyle coşkulu bir karşılama sonrasında kendimi mutlu hissettim. Büyük bir heyecan içindeyim. Beşiktaşlı olmak çok güzel… Herkes beni tanıyor ve sokaklarda ilgi gösteriyor.”

Loris Karius’un kariyerinde yepyeni bir sayfa açarak Beşiktaş’ımıza gelmesi taraftar olarak hepimizi çok mutlu etti. Alman futbol mantalitesi ile yetişmiş olan Karius, Beşiktaş’a iz bırakmak üzere geldiğini ve Beşiktaş’ın bir parçası olmaya odaklandığını söylüyor. Bizler de Ağustos ayının son günlerinde hayatımıza bir Güneş gibi doğmasından dolayı mutlu olarak ona sonsuz başarılar diliyoruz.

Not: Bu yazı Ekim 2018 BJK tarihli Dergi’de yayınlanmıştır.

BETÜL ALAKIR
ISAR CAP Danışman Astrolog,
ISAR Danışmanlık İlkeleri ve Etik Farkındalık Eğitmeni,
Öğretim Görevlisi, İngilizce Öğretmeni

Bu sitede yer alan yazılarımın tüm hakları saklıdır. İçerik izinsiz kullanılamaz.

Copyright © 2009-2024 Betül Alakır