Pepe

Beşiktaş’ımızın 2016 ve 2017 yıllarını Şampiyonlukla taçlandırmasının ardından katıldığı Şampiyonlar Ligi’nde başarılı sonuçlar alması ve Çin seyahatimizle başlayan dünyaya açılma hedefleri kısa sürede büyük yankı yaratarak tüm futbol dünyasının dikkatini üzerimize çekti. Yaz aylarının gündemini oluşturan bu büyük hedefler doğrultusunda, sayın başkanımız, yönetim kurulumuz ve transfer komitemiz de dünya yıldızlarını Beşiktaş’ımıza getirmek üzere harekete geçtiler. İşte bu süreçte dünya yıldızı Pepe’nin transferi gündeme geldiğinde bir çok kişi bu transferin mümkün olamayacağı görüşündeydi.

Real Madrid’in son 10 yıldır değişmez oyuncusu olan Pepe’nin ordan ayrılma kararı almasının ardından birçok Avrupa kulübü de bizim gibi onu transfer etmek için harekete geçmişti. Bu transfer sözkonusu olduğunda bir astrolog olarak ilk merak ettiğim nokta Pepe’nin doğum haritası oldu.

Pepe’nin 26 Şubat doğumlu bir Balık olduğunu öğrendiğimde bu transferin gerçekleşme olasılığının çok yüksek olduğunu düşündüm. Çünkü Beşiktaş’ımızın da 1903 yılının Mart ayında kurulduğu için Balık burcu ruhuna sahip duygusal bir takım karakteristiği taşıdığını biliyoruz. Astrolojide Balık burcu derin kalpten bağlılık, sevgi, empati, sezgi, yaratıcılık, karşılıksız vermek, başka bir deyişle ‘Feda’ ile çok ilişkili sembolizm taşımaktadır. Bu son cümlede kullandığım tüm kelimeler aslında Beşiktaş takımını ve taraftarının özeti gibidir. Pepe’ninde özünde duygusal bir Balık insanı olması, bu transferin gerçekleşmesi durumunda onun Beşiktaş’ın dokusuyla tamamen uyumlu olacağını ve takımımızın efsane oyuncuları arasında yer alacağının ilk sinyallerini verdi.

Asıl adı ‘Kepler Laveran Lima Ferreira’ olan Pepe, 26 Şubat 1983 tarihinde Brezilya’nın Alagoas eyaletinin bir kasabası olan Maceio’da dünyaya gelmiş. Babası, ona Kepler Laveran isimlerini ünlü bilimadamları Johannes Kepler ve Charles Louis Alphonse Laveran’ın anısına vermiş. Pepe’nin doğum haritasında kişilik, karakter, yaşam enerjisininin kaynağını sembolize eden Güneş’in Balık burcunda olması onun derin, sevgi dolu, sezgisel, bir yapıda olduğunu; sevdiği ve değer verdiği konularda çok duygusal bir tarafı olduğunu gösteriyor. Sağ bileğindeki Balık burcunun sembolü dövmesi onun astroloji ile ilgili bir yanı olduğunu da kanıtlar nitelikte.

Astrolojide Merkür gezegeni akıl, zeka, düşünce şekli ve kişisel ifadeyi sembolize eder. Pepe’nin haritasında Merkür zekanın ve dehanın burcu olan Kova’da bulunuyor. Bu astrolojik pozisyon onun entellektüel zekasının çok yüksek olduğunu, aklını ve düşüncelerini ortaya koyarken hava elementinden Kova burcu etkisinde daha hümanist, objektif, rasyonel ve mantıklı yaklaşımlar içinde olmasını sağlıyor. Başka bir deyişle, kendisi duygusal bir balık burcu kişisi olduğu halde düşüncelerini aktarırken duygularını işe karıştırmıyor, mantığını ön plana alıyor. Bir röportajında kendisini en rahatsız eden şeyin saygısızlık olduğunu, tüm insanların eşit olduğunu ve birbirlerine saygı duymaları gerektiğini söylerken, Kova burcundaki Merkür’ün kelimelere nasıl yansıdığını rahatlıkla görebiliyoruz.

Mars gezegeninin sporcu haritalarındaki önemini artık tüm okuyucularımız biliyor. Enerji, irade ve kas gücünü sembolize eden Mars, Pepe’nin doğum haritasında çok güçlü olduğu Koç burcunda bulunuyor. Işte özünde duygusal bir kişiliğe sahip olan Pepe’nin; konu futbola geldiğinde ne kadar cesur, güçlü, yetenekli, hedef odaklı ve işine kendi tutkuyla adayabilen bir yapıda olduğunu bize Mars’ın bu kuvvetli yerleşimi gösteriyor.

Pepe’nin haritasında Koç burcunda bulunan bir diğer gezegen de sevgi ve aşk gezegeni Venüs. Bir doğum haritasında Mars ile Venüs’ün yakın yerleşmesi o kişinin tutkuları ile sevgisinin birlikte hareket ettiğini, başka bir deyişle sevdiği herşey için hiç düşünmeden, dürtüsel bir şekilde harekete geçeceğini gösterir. Bu gezegenlerin ateş elementinden Koç burcunda yerleşmesi de Pepe’de gördüğümüz gibi sıcak, sempatik, çekici ve aksiyona hazır bir tavırla gelen karizma olarak ortaya çıkar. Beşiktaş’a transfer olduktan sonra İspanyol basınına verdiği bir röportajda Pepe ”Beşiktaş taraftarı fantastik. Real Madrid’de oynarken kendimizi motive ederdik çünkü taraftarlar çok duygusal değildi. Beşiktaş taraftarı ise harika, futbolcuyu çok iyi motive ediyorlar” derken onun için duygusal motivasyonun ne kadar önemli olduğunu vurguluyor.

Pepe’nin Ay burcununda Aslan olması; alkış ve beğenilme duygusunun onun hoşuna gittiğini ve onu pozitif anlamda motive ettiğini gösteriyor. Özellikle taraftarlarımızın başlattığı ‘Come To Beşiktaş’ mesajları onu çok etkilemiş; kendisine ve ailesine gösterilen bu ilgi, istenme duygusu ona kendisini çok iyi hissettirmiş. Pepe’nin ‘Kariyerim boyunca futbolda kazanılabilecek her şeyi kazandım. Büyük takımlar benimle ilgileniyordu, teklif yaptılar. İstenmek kendine özel hissettiriyor insanı. Beşiktaş’ın gösterdiği ilgi ve alaka çok önemliydi. Instagram’dan atılan mesajlar ve sırf bana değil, aileme gösterilen ilgi de çok etkili oldu. “Come To Beşiktaş” mesajları beni çok etkiledi. Beşiktaş’In stadını gördükten sonra da karar vermem çok kolay oldu.’ sözleri bize Aslan burcunun takdir ve ilgiden ne kadar hoşlandığını gösteriyor.

Aslen Brezilya’lı olan Pepe futbola 12 yaşında Corinthians Alagoano altyapısında başlamış. Kariyerinin ilk profesyonel hamlesini 18 yaşındayken Portekiz ekiplerinden Maritimo’ya transfer olarak yapmış. 2004 yazında Porto’ya transfer olan Pepe; 2007 yılında 30 milyon Euro’ya Real Madrid tarafından transfer edildi. 10 yıl boyunca formasını giydiği Real Madrid ile 250’ye yakın resmi maçta görev alırken burada üç La Liga, iki Kral Kupası, iki İspanya Süper Kupası, üç Şampiyonlar Ligi, bir UEFA Süper Kupası ve iki de FIFA Dünya Kulüpler Şampiyonası şampiyonluğu yaşadı. Çift vatandaşlığı olan Pepe, milli takım tercihini Portekiz’den yana kullandı. Portekiz milli formasıyla 90’a yakın maça çıkarken, 2016 yılında Avrupa Şampiyonluğu kazanan Portekiz milli takımının da vazgeçilmez isimlerinden  biri oldu.

Pepe’nin doğum haritasında sorumlulukları, zorlukları ve görevlerini nasıl yaptığını anlatan Satürn gezegeni Akrep burcunda bulunuyor. Akrep burcu korkusuzluk, kararlılık, tutkulu olmak gibi özellikleriyle Zodyak’ta en dayanıklı ve güçlü burçlar arasında yer alır. Bu özellikler sorumluluk ve görev gezegeni Satürn’e sağlam bir arka plan hazırlamış. Böylece sahada tam bir görev adamı olarak yer alan, bıkmadan, yorulmadan koşan, rakibe geçit vermeyen özellikleriyle ön plana çıkan Pepe’nin başarısının temelinde, doğum haritasında güçlü bir yerleşimde olan Satürn’ün bulunduğunu söyleyebiliriz.

Özetlemek gerekirse Pepe; ailesiyle vakit geçirmekten hoşlanan duygusal bir Balık olmasına rağmen, yaratıcı yönünü ortaya koyan, yaptığı işlerde beğenilmek isteyen, sorumluluk duygusu yüksek, mantıklı karar alabilen, tutkularıyla motive olan, insani yönü çok güçlü bir astrolojik portreye sahip. Tüm taraftarların hayranlığını kazanan, Kartal yuvasındaki imza gününde tüm takım taraftarlarının saatlerce imza alabilmek için kuyrukta beklediği, dünya yıldızı Pepe’ye ‘WELCOME TO BEŞİKTAŞ & to our hearts forever’ diyerek, takımımızda da nice kupalar kaldıracağı başarılı yıllar diliyorum.

Not: Bu yazı Ekim 2017 tarihli BJK Dergi’de yayınlanmıştır.

BETÜL ALAKIR
ISAR CAP Danışman Astrolog,
ISAR Danışmanlık İlkeleri ve Etik Farkındalık Eğitmeni,
Öğretim Görevlisi, İngilizce Öğretmeni

Bu sitede yer alan yazılarımın tüm hakları saklıdır. İçerik izinsiz kullanılamaz.

Copyright © 2009-2024 Betül Alakır