Adriano Correria

Taraftarlar tarafından çok sevilen ve kısa sürede takıma uyum sağlayarak Beşiktaş’ımızın değişmez oyuncusu haline gelen Adriano Correria, 24 Ekim 1984 tarihinde Brezilya’nın Curitiba şehrinde Güneş Akrep burcunda ilerlemekteyken hayata gözlerini açmış. Mars yönetimindeki Akrep burcu kişileri genelde güçlü, dayanıklı, kararlı, korkusuz ve hedef odaklı yapılarıyla tanınırlar. Adriano doğduğunda gökyüzünde iletişim ve zekayı temsil eden Merkür gezegeni ile disiplin, istikrar, sabır ve kuralları temsil eden Satürn gezegeni de Akrep burcunda ilerlemekteymiş. Sadece bu yerleşimler bile aslında Adriano’nın özünde çalışkan ve disiplinli bir mizaca sahip olduğunu anlamamızı sağlıyor. Tabi astrolojik analiz yapamaya başladığımız zaman aslında mizacı oluşturan tüm öğeleri ilmek ilmek biraraya getirerek o kişinin karakterini, yaklaşımlarını, tavırlarının arkasındaki sebepleri anlamlandırarak onun astrolojik portresini oluşturabiliyoruz.

Adriano’nun doğum haritasının en büyük özelliği, kendisi doğduğunda gökyüzündeki tüm gezegenlerin sadece Akrep, Yay ve Oğlak burçlarının içinde yerleşmiş olması. Genellikle birçok doğum haritasında 12 burçtan en azında 6-7 tanesine dağılan gezegenlerle karşılaşırız. Bu yerleşimler de o kişinin değişik burçlardan toplayarak ortaya koyduğu yaklaşımlarını oluşturur. Ancak Adriano için durum çok daha farklı olmuş. Sadece 3 burç içine yerleşen gezegenler onun bu burç konularını hayatında ağırlıklı olarak geliştirmesini, kullanmasını ve o konularda da uzmanlaşmasını sağlamış. Başka bir deyişle, Akrep gibi sezgisel, tutkulu, korkusuz, kontrollü, tuttuğunu koparan; Yay gibi neşeli, enerjik, ateşli, iyimser, keyifli, hayat dolu; Oğlak gibi pratik, çalışkan, hırslı, disiplinli, başarı odaklı bir karışım formülü bize Adriano Correia’yı net bir şekilde tanımlıyor diyebilirim.

Adriano, Brezilya’da doğduğu şehir olan Coritiba futbol takımının altyapısında başlayan futbol kariyerinde 2002 yılında A takıma yükseldi. 2004’te İspanya’da La Liga takımı olan Sevilla’ya transfer olarak futbol hayatına Avrupa’da devam etmeye başladı. Asıl oynadığı mevkii sol bek olmasına rağmen, her iki ayağını da başarıyla kullanması onun kanatlarda, defansta ve ofansta birçok mevkiide başarılı olmasını sağlayan en önemli özelliği olmuştur. 2004-2010 yılları arasında oynadığı Sevilla’da 2 UEFA Kupası, 1 UEFA Süper Kupası, 2 Kral Kupası ve 1 İspanya Süper kupası olmak üzere toplam 6 kupa kazanma gururu yaşamıştır. 2010 yılında İspanyol devi Barcelona’ya transfer olduktan sonraki futbol kariyerinde de 4 La Liga Şampiyonluk Kupası, 3 Kral kupası, 3 İspanya Süper Kupası, 2 Şampiyonlar Ligi Kupası, 2 FIFA Dünya Klüpler Kupası ve 2 UEFA Süper Kupası olarak toplam 16 kupa daha kaldırma başarısı yaşamıştır.

Adriano’nun doğum haritasına bakarsak sporcu haritalarında özellikle baktığımız mücadele ve savaş gezegeni Mars’ın çok disiplinli, güçlü ve hırslı özellikler kazandığı Oğlak burcunda yer aldığını görüyoruz. Mars gezegeni Oğlak burcunda adeta bir maraton koşucusu disipliniyle çalışır. Ödün vermez. Güvenilir, sabırlı, ısrarcı, kararlı, inatçı ve serttir. Dirençle karşılaştığında kesinlikle vazgeçmez, daha artan bir konsantrasyonla enerjisini hedefini elde etmeye odaklar. İşte tüm bu okuduğunuz özellikleri Adriano’yu izlerken birebir saha da görmediğinizi söyleyebilir misiniz? Kararlı Akrep’in, zeki ve inatçı Oğlak özellikleriyle nasıl başarıyı elde ettiğini anlamak için Adriano’nun oynadığı maçlarda defansta, kanatlarda ve ofansta topu rakibinin ayağından nasıl söküp aldığına, nasıl süratle ileri çıkıp orta açabildiğine, gol attığına ve attırdığına bir kez daha bakmanızı öneririm. Hatta Barcelona’da oynarken bir dönem kendisi üzerinden korner taktiği bile belirlendiği bilinirdi.

BJK Nevzat Demir Tesisleri’nde kendisiyle yapılan bir röportajında disiplinini şu sözlerle dile getirmiş: “Herkesin bir hayali var. Öncelikle, gerçekten futbolcu olmak istiyorsanız yaşamınızdan fedekarlıklar yapmanız gerek. Kendimden örnek vereyim, futbolcu olmak için çocukken oyun saatlerimden ödün verirdim. Bu fedakarlık tamamen ne istediğinize bağlıdır. Hayaller ile hedefler birbirine uyumlu olmalı.”

Duyguları, motivasyonları temsil eden Ay ile keyifleri, zevkleri temsil eden Venüs’ün ateş elementinin tüm sıcaklığını içinde barındıran Yay burcunda yerleşmiş olması işte Adriano’nun çevresine yaydığı pozitif enerjisinin kaynağını diyebilirim. Astrolojik haritasındaki bu yerleşimler onun içsel gelen bir motivasyonla hayattan keyif almayı seven, etrafına ışık saçan, iyimser, neşeli ve sıcakkanlı bir yapıda olduğunu gösteriyor.

Adriano, 2016 yılının Ağustos ayında Barcelona’dan Beşiktaş’ımıza transfer oldu. İstanbul Atatürk Havalimanı’nda taraftarın ilgisi karşısında şaşkınlığını gizlemeyen yıldız futbolcu “Pasaport kontrolü sonrası dışarı çıktığımda Beşiktaş taraftarının ilgisini görünce açıkçası şoke oldum. Bana kendimi çok iyi hissettirdiler. İşte o zaman ‘İyi ki bu teklifi kabul etmişim’ diye düşündüm” şeklinde demeç verdi.

Takımımızın 2016-2017 sezonundaki tüm Lig, Şampiyonlar Ligi ve Uefa Kupası maçlarında canla başla görevini yerine getiren, neredeyse hatasız oyunuyla başarılı bir performans ortaya koyan, saatte 132 km hızla kaleyi bulan golüyle herkesi kendine hayran bırakan Adriano Correia’nın, Beşiktaş’ımızdaki futbol kariyerinde de daha nice kupalar kaldırmasını diliyorum. Adriano’nun şu sözleriyle yazımı bitirmek istiyorum:  “İnsan bir kere şampiyon olmanın tadını alınca her sezon şampiyon olmak istiyor. Benim de midemde hala kelebekler uçuşuyor. Kupalar kazanmaya devam etmek istiyorum. Çocukluğumdan beri böyleyim. Puan kazanmaya devam edeceğiz.

Not: Bu yazı Ağustos 2017 tarihli BJK Dergi’de yayınlanmıştır.

BETÜL ALAKIR
ISAR CAP Danışman Astrolog,
ISAR Danışmanlık İlkeleri ve Etik Farkındalık Eğitmeni,
Öğretim Görevlisi, İngilizce Öğretmeni

Bu sitede yer alan yazılarımın tüm hakları saklıdır. İçerik izinsiz kullanılamaz.

Copyright © 2009-2024 Betül Alakır