Cenk Tosun

Beşiktaş futbol takımımızın genç yıldızlarından Cenk Tosun, Almanya’nın Wetzlar kentinde 7 Haziran 1991’de Güneş İkizler burcunda ilerlerken doğmuş. Doğduğu gün gökyüzünde Ay ateş elementinden Koç burcunda bulunmaktaymış. Daha  önceki yazılarımda vurguladığım gibi Güneş kişinin yaşam enerjisini, bilincini sembolize ederken; Ay duygusal motivasyonları, mutluluk kaynağının nasıl tetiklendiğini gösterir. Cenk Tosun’un kendisiyle barışık, neşeli, hareketli, zeki ve becerikli bir mizaca sahip olmasının doğum haritasında Güneş ve Ay’ının arasındaki destekleyici etkileşimden kaynaklandığını rahatlıkla söyleyebiliriz. Astrolojide Ateş ve Hava elementleri birbirini destekler, kişinin o burçlardaki gezegen sembolizmini rahatça hayata geçirmesine olanak sağlar.

Çok küçük yaşlarda futbola yönelen Cenk Tosun, henüz 6 yaşındayken Eintracht Frankfurt alt yapısında oynamaya başlıyor ve tam 12 yıl bu kulübün altyapısında top koşturuyor. Kendi bireysel futbol yeteneğini ve tekniğini, Alman disipliniyle birleştiren Tosun; Almanya’nın alt yaş gruplarında da bir çok milli maça çıkmıştır.

İkizler burcuna forvet mevkiinde oynayan futbolcularda çok sık rastlamaktayız. Akıl, zeka, beceri ve marifetleri sembolize eden Merkür tarafından yönetilen bu burç aslında sürat, hızlı düşünme ve düşündüğünü bir an önce yapmak ile çok alakalıdır. Cenk Tosun’un doğum haritasında Güneş’i ve Merkür’ü İkizler burcunda yer alıyor. Bu yerleşim onu kişiliğini ve zekasını birleştirerek hareket etmesini sağlıyor. Yöneticisi olduğu İkizler burcunda yer alan Merkür, kişinin akıllı, pratik, çabuk kavrayan ve hemen uygulayan bir yaklaşımda olmasını sağlar. Cenk Tosun’u 23 numaralı forması ile rakip ceza sahasına doğru yaklaşırken gördüğümüzde aslında ne kadar akıl dolu ve sonuç odaklı hareket ettiğini de fark etmiyor muyuz? Golcülüğün gerektirdiği bütün meziyetlere sahip genç futbolcu pozisyon alması, bitiriciliği ve herşeyden önce sade futboluyla bütün taraftarların hayranlığını kazanmış durumdadır.

Cenk Tosun’un doğum haritasında hava elementi (İkizler) ile ateş elementi (Aslan, Koç) olan burçlarda yer alan gezegenler arasında muhteşem bir uyum bulunuyor. Koç burcunda yer alan Ay, Cenk Tosun’un çabuk harekete geçen, risk alabilen, yüksek tempoya hem duygusal hem de fiziksel anlamda hemen ayak uydurabilen bir yapıda olduğunu gösteriyor. Mutluluk ihtiyacını sembolize eden Ay’ın, Koç gibi Mars yönetiminde bir burçta bulunması ise aslında Tosun’un en büyük mutluluk kaynağının spor olduğunun da en büyük kanıtıdır. Zaten verdiği bir röportajda “ailemden sonra hayattaki en değerli şey; futbol topu ve kramponlarım” diyerek bunu açık bir şekilde vurguluyor.

Cenk Tosun’un doğum haritasında Mars, Venüs ve Jüpiter gezegenleri Aslan burcunda yer alıyor. Ateş elementinden Aslan burcu, cesaret, yaratıcılık, özgüven, dürüstlük, sadakat ve sıcak tabiatıyla tanınır. Mars’ının Aslan’da olması Tosun’un gücünü, iradesini, yeteneklerini takdir edilecek şekilde ortaya koyarak motive olduğunu gösteriyor. Keyifleri, sevgiyi, istekleri sembolize eden Venüs’ün Aslan burcunda olması kişiye büyük, sıcak ve sevgi dolu bir yürek verir. Sevdikleri için yapamayacakları fedakarlık yoktur. Cenk Tosun’un haritasında son olarak Jüpiter’in de Aslan burcunda olması onun düzgün ahlaklı, dürüst, vicdan ve onur duyguları çok gelişmiş bir birey olduğunu gösteriyor.

Astroloji de Satürn gezegeni kişinin disiplinini, kurallara uyum sağlama, sorumluluk üstlenme yeteneklerini gösterir. Cenk’in haritasında Satürn hava elementinden Kova burcunda yine çok güçlü bir yerleşimde bulunuyor. Sistemli, çalışkan, kararlı bir mizaç veren bu yerleşimin etkisi Tosun’un bir röportajında antrenman bittikten sonra bir kaleciyi alıp, şut çalıştığını ve iyi bir futbolcu olmak için sadece yetenek yetmediğini, çok çalışmak gerektiğini vurguladığı cümleleriyle de adeta mühürleniyor.

Cenk Tosun sağlam altyapısı, güçlü fiziği, bilinçli top tekniği, iş bitiriciliği, top sürebilme özelliği, hava hakimiyeti, takım oyununa uygun futbol zekası ile şahsi yeteneklerini birleştiren stiliyle tüm izleyiciler için futbolun estetik kalitesini yükselten bir ivme yakalıyor. 2015-2016 Süper Liginin ilk haftalarından itibaren attığı gollerle dikkat çeken ve sezona çok iyi bir başlangıç yapan genç futbolcumuzun başarı grafiğinin yükselerek devam etmesini yürekten diliyorum.

Not: Bu yazı Ekim 2015 tarihli BJK Dergi’de yayınlanmıştır.

BETÜL ALAKIR
ISAR CAP Danışman Astrolog,
ISAR Danışmanlık İlkeleri ve Etik Farkındalık Eğitmeni,
Öğretim Görevlisi, İngilizce Öğretmeni

Bu sitede yer alan yazılarımın tüm hakları saklıdır. İçerik izinsiz kullanılamaz.

Copyright © 2009-2024 Betül Alakır