Astrolojiyi doğru kullanmak

         Astrolojik bilgileri doğru kullanırsanız günlük yaşantınızı gezegensel ritimler ile uyumlu bir şekilde organize edebilirsiniz. En pratik kullanım Ay’ın hareketlerini takip ederek yapılabilir. Ay’ın günlük burç geçişleri ve Ay Fazları ilk aşamada dikkat edilmesi gereken bir çok bilgiyi içinde barındırır.

AY FAZLARI VE ANLAMLARI

 • YENİ AY:

     Yeni fikirlerin bilinçaltından rahat ve kısıtlanmadan aktığı bir dönemdir. Hayal ve gerçek iç içe geçmiş durumda olduğu için isteklerinizi analiz edebilir, meditasyon yapabilir ve yaşantınızla ilgili yeni amaçlar edinebilirsiniz. Yeni planlar yapmak, yeni insanlarla bir araya gelmek ve kendi kişiliğiniz hakkında daha önce fark etmediğiniz noktaları keşfetmek için en uygun zamandır.

 • İLK DÖRDÜN:

     Yeni Ay döneminde ortaya çıkan yeni fikirlerin gözden geçirildiği ve düzenlendiğini zaman dilimidir. Güneş ve Ay arasındaki açısal gerginlik nedeniyle yapılması gereken en uygun davranış, yolunda gitmeyen konularda değişiklik yapmaya açık olmaktır.

 • DOLUNAY:

     Dolunay döneminde ilgilenilmekte olan konuda en tepe noktaya ulaşılır. Bir proje, analitik bir problem veya ilişkilerle ilgili bir konu tüm açıklığı ile ele alınır. Farkındalık seviyesi oldukça yüksektir. Bazı durumlarda zorluklar ortaya çıkabilir.

 • SON DÖRDÜN:

     Son Dördün dönemi, tüm süreçle ilgili emeklerin karşılığının alındığı zamandır. Önceki hareketlerin sonuçları elde edilir, meyveler toplanır. Son dördün dönemi kişiyi yeni oluşumların başlatılacağı bir sonraki döngüye hazırlanmak üzere toparlanma, arınma ve yenilenmeye teşvik eder. Geçmiş davranışların sonuçları analiz edilir ve gelecekteki başlangıçlar için hazırlık yapılır.

BÜYÜYEN AY / KÜÇÜLEN AY

 • BÜYÜYEN AY:

     Büyüyen Ay dönemi Yeni Ay ile Dolunay fazları arasındaki dönemdir. Ay’ın ışığının artıyor olması nedeniyle ilişkiler, görüşmeler, anlaşmalar, başlangıçlar ve fikir alışverişleri için uygun bir zaman dilimidir. Aydınlanma, çoğalma, büyüme, beslenme ve genişleme anahtar kelimelerdir. Sağlık, iyileşme ve yenilenme sürecidir.

 • KÜÇÜLEN AY:

     Küçülen Ay dönemi Dolunay ile bir sonraki Yeni Ay fazları arasındaki dönemdir. Ay’ın ışığı küçülmekte olduğundan içe çekilme, daralma, kapanma ve bitişe hazırlanmak için uygun olacak bir zaman dilimidir. Değişim ve dönüşümler yaşanır. Yeni gelecek konulara hazır olmak için eskimiş ve süresi dolmuş olanlar bitirilip, sonlandırılır.

AY BOŞLUKTA:

     Ay; içinde bulunduğu burçta herhangi bir gezegenle oluşturduğu son majör açı ile diğer burca geçişi arasındaki zaman diliminde boşlukta kalır. Bir sonraki burca geçmeden önce Ay’ın açısız kaldığı bu süreçte yeni işlere başlamak olumlu değildir. Çünkü boşluktaki Ay amaçsız bir şekilde diğer burca doğru ilerlemektedir. Bu süreçte net olamayabilirsiniz. Beklenmeyen anlaşmazlıklar, ihtilaf ve çelişkiler sebebiyle sonuca ulaşmakta zorlanabilirsiniz. Ay boşlukta iken odaklanma ve dikkat gerektirmeyen işlerle ilgilenebilir, arkadaşlarla görüşebilir, dinlenebilir, hobilerinize vakit ayırabilirsiniz.

Ay’ın günlük burç geçiş etkilerini seçimlerinizde kullanabilirsiniz.

Ay’ın Burç Geçişleri:

 • KOÇ: Ay Koç burcundan geçerken enerjimiz artar; daha istekli, hevesli ve güdüsel davranışlar sergileriz. Galip gelme arzusu yükselir.
 • BOĞA:  Ay Boğa burcundan geçerken daha kararlı davranışlarda bulunuruz. Odaklanma gerektiren konularla ilgilenebiliriz. Önceden başlanan aktiviteleri tamamlamak ve elimizdeki işleri sağlamlaştırmak için uygun zaman dilimidir.
 • İKİZLER: Ay İkizler burcundan geçerken hareket ve zihinsel aktivite artar. İnsanlar arasında iletişim çoğalır. Sohbetler, küçük geziler, edebiyatla ve yazmakta ilgili çalışmalara vakit ayırmak için en uygun dönemdir.
 • YENGEÇ:  Ay Yengeç burcundan geçerken hassaslıklar çoğalır ve duygusal alışveriş artar. Yengeç günlerinde içimizden geçen duyguları dışa vurabilir, kendimizi ifade etmek isteyebiliriz.
 • ASLAN:    Ay Aslan burcundan geçerken kişisel özgüven yükselir. Kendimizi daha yaratıcı ve iddialı bir şekilde ortaya koyabiliriz. Bu günlerde alışverişe çıkmak, kişisel bakım yaptırmak, sosyal ortamlarda eğlenmek, davet vermek gibi faaliyetlere vakit ayırabiliriz.
 • BAŞAK:  Ay Başak burcundan geçerken çalışmak ve detaylarla ilgilenmek için en uygun zamandır. Düşüncelerimiz daha mantıklı olacağından, organizasyonel konular pratik bir şekilde hallolabilir. Hizmet gerektiren konularla ilgilenebiliriz.
 • TERAZİ:    Ay Terazi burcundan geçerken partiler, toplantılar, sosyal bir araya gelişler için destekleyici etkiler getirir. İnsan ilişkileri daha dengeli ve ılımlı olur. Güzelliklere ilgi artar. Keyifli ortamlarda bulunmak, davet vermek için uygundur. Evlilik için tercih edilebilir, ikili ilişkiler daha ön plana çıkabilir.
 • AKREP:     Ay Akrep burcundan geçerken bilinçaltımızdaki duygular uyanır. Ruhsal olarak yeni bir farkındalık hissedebilir; yeni bir uyanış yaşayabiliriz. Duygusal anlamda daha tutkulu olabilir, sahiplenici davranışlar sergileyebiliriz.  Değişim ve dönüşüm etkileri yüksektir.
 • YAY:  Ay Yay burcundan geçerken iyimserlik ve neşe getirir. Büyük düşünebilir, abartılı davranışlarda bulunabiliriz. Çeşitli fırsatlar ve olanaklarla karşılaşabiliriz. Beklentiler yüksek olabilir. Cesur ve fanatik davranışlar ön plana çıkabilir.
 • OĞLAK:  Ay Oğlak burcundan geçerken başarılı olma arzusunu yükselten bir enerji getirir. Tabi buna disiplinli çalışma ve sorumluluk duygusu da eşlik eder. İhtiyaçlar doğrultusunda hedeflere yönelik odaklanma artar.
 • KOVA:  Ay Kova burcundan geçerken değişiklik, farklılık ve bireysellik gündeme gelir. Var olan durumlar için kurallar göz ardı edilerek sıra dışı çözümler üretilebilir.
 • BALIK:  Ay Balık burcundan geçerken kişisel bakış açısı genişler, daha kabullenici ve barışçıl olunur. Fedakarlık, anlayış ve empati duyguları artar. Meditasyon yapmak ve ilham gerektiren işlerle ilgilenmek için uygundur.

 Ay Öncü burçlarda

KOÇ
YENGEÇ TERAZİ OĞLAK
Ay Sabit burçlarda

BOĞA
ASLAN
AKREP
KOVA
Ay Değişken burçlarda

İKİZLER BAŞAK
YAY
BALIK
    
(Başlangıç)   YENİ AYProje başlatılır, müşterilerle kontak kurulur, teklif yapılır, satış kontağı kurulur,Planlanmış aktivitelere devam edilir. Düzenleme yapılır. Bir şeyler inşa ve organize edilir.Potansiyel bağlantılar sıraya koyulur. Seçenekler gözden geçirilir. İnce farkları ayırt etmek başarının anahtarıdır.
 
(İnşa)   İLK DÖRDÜN  Takip edilir. Planlanır. Hazırlanır. Piyasaya sunulur.  Sabitlenir. Ev tamiratı yapılır. Temizlemeye yönelik projeler gerçekleştirilir. Organize olunur.Dosyalanır. Faturalar yazılır. Düzeltme yapılır. Alternatifler tartışılır.
 
(Bırakma)   DOLUNAY  Yaratıcı ve çekici hissedilir. Duygular patlar. Dürtüler izlenir. Reklam yapılır. Diyete başlanır. Düşünüp sonra hareket edilmelidir. Eski fikirler çözülür.Uzağa gidilir. Değişmeye karar verilir. Esnek olunmalıdır. Terk edilme korkusuyla ilişkiler terk edilebilir.Dosyalar, çalışma masası temizlenir. Dinlenilir. Bitkinlik, yorgunluk ve çılgınlıklar ortaya çıkabilir. Dikkat dağınıklığı olabilir. Projeleri bitirme çalışması yapılabilir.
 
(dinlenme)   SON DÖRDÜN  Kontratlar, dersler, yazılar gözden geçirilir ya da yeniden yazılır. Tatile çıkılır. Araştırma yapılır. Arkadaşlarla sakin zaman geçirilir.Bitirme işleri yapılır. Buzdolabı temizlenir. Bazı küçük temizlik projeleri yapılırTemizlik yapılır. Önem sırasında göre düzenlenir. Öncelikler belirlenir. Yeni ay öncesinde içe çekilme yaşanır.

TUTULMALARIN ETKİLERİ:

         Astrolojiyle ilgilenenler ve Ay fazlarının etkilerini gözlemleyen kişiler, tutulmaların ortaya çok özel ve kadersel etkileri açığa çıkardığını bilirler.

         Güneş tutulması sadece Yeni Ay fazında gerçekleşebilir. Güneş tutulmasında Ay; Güneş ile Dünya arasında bulunur.

         Ay tutulması da sadece dolunay fazında gerçekleşebilir. Ay tutulmasında Dünya; Güneş ile Ay arasında bulunur.

         Astrolojik açıdan yaklaşıldığında Ay Tutulmalarında kişi bilinçaltında yer alan gölgelerle yüzleşir. Geçmişte çözümlenememiş durumlara ait travmalar kontrol edilemez bir şekilde ortaya çıkabilir. Bu durum iş, ilişkiler veya kişinin kendisiyle ilgili olabilir. Ay tutulmasında kişinin hayatında etki altına girecek yaşam alanını anlayabilmek için, tutulmanın kişisel doğum haritasının hangi bölümünde yer aldığı incelenebilir.

         Güneş Tutulmaları, Ay tutulmalarına göre daha az duygusallık içerirler. Kişinin hayatını daha somut ve elle tutulur şekilde etkilerler. Yaşam içinde önemli kararlar alınması ve iyice ölçülerek hareket edilmesi gereken; geri dönüşü mümkün olmayan dönemlere denk gelirler. Bu süreçte alınan kararların ve yapılan hareketlerin geleceğe yönelik yankıları olur; etkileri uzun süre hissedilir. Ortaya çıkan sonuçlar kişinin hayatına derin dönüşümler yaşamasının sebebi olarak geri yansıyabilir.

         Tutulmalar kayıp ve ayrılık anlamı da taşıyabilir. Tutulma etkisi altında kopuşlar, iş değişiklikleri veya sevilen kişilerden geçici ayrılıklar yaşanabilir. Kişinin hayatında yeni beliren durum başlangıçta zorlayıcı olsa da, uzun vade içinde iyiye doğru gelişme görülür. En başta da vurguladığım gibi, tutulma zamanlarında tamamen kadersel temalar devreye girer, kişinin bu olaylar karşısında nasıl davranacağı da olayların seyrine göre şekillenir.

BETÜL ALAKIR
ISAR CAP Danışman Astrolog,
ISAR Danışmanlık İlkeleri ve Etik Farkındalık Eğitmeni,
Öğretim Görevlisi, İngilizce Öğretmeni

Bu sitede yer alan yazılarımın tüm hakları saklıdır. İçerik izinsiz kullanılamaz.

Copyright © 2009-2024 Betül Alakır