Astroloji, Sağlık ve Güzellik

AY FAZLARINA GÖRE SAĞLIK:

         Sağlıkla ilgili konularda Ay’ın büyüme ve küçülme fazları takip edilebilir. Büyüyen Ay fazında vücut beslenir, gelişir ve büyür. Küçülen Ay fazında ise vücut toksinleri atar ve arınır.

         Ameliyat ve diş çekme gibi müdahalelerin küçülen ay fazında yapılması önerilir. Hatta eğer mümkünse Ay’ın söz konusu vücut bölümünü yöneten burç ve yöneticisiyle de uyumlu açılar içinde olduğu günler tercih edilmelidir.

         Yeni Ay: Alışkanlık ve bağımlılıklardan vazgeçmek; uzun vadeli diyet programlarına başlamak ve olumlu davranışlar geliştirmek için uygundur. Özellikle Ay’ın geçmekte olduğu burcun yönettiği vücut bölgesine yönelik egzersiz yapmaya veya terapiye görmeye başlayabilirsiniz.

         İlk dördün:  Vücut ihtiyaç duyduğu besin ve gıda maddelerini alarak kendini yeniler. Ay’ın içinde bulunduğu burcun temsil ettiği organlar daha kolay iyileşir. Yoga ve esneme hareketleri yapmak, kasları rahatlatıcı çalışmalar yapmak için uygundur. Bu dönemde diyete başlarsanız kilo alabilirsiniz.

         Dolunay:   En fazla başarıya ulaşan kilo verme diyetleri, dolunay zamanında başlanan diyetlerdir. Özellikle Ay “Boğa, Aslan, Akrep ve Kova” gibi sabit burçlardan geçiyorsa, vücut daha sağlam olur. Kan damarları daha kuvvetli pompalar, nabız yüksek olur. Dolunay’a yakın zamanlar ameliyat ve müdahaleler için hiç uygun değildir.

         Son Dördün:   Vücut detoksu yapmak için en uygun zamandır. 24 saatlik sıvı diyetlerinin Ay bu fazda iken ve özellikle “Yengeç, Akrep veya Akrep” gibi su burçlarından geçmekteyken başlatılması uygundur. Diş ile ilgili tedaviler bu faz içindeyken daha etkili sonuç verir.

BURÇLARIN YÖNETTİKLERİ VÜCUT BÖLÜMLERİ:

Burçların yönettikleri vücut bölümlerini şu şekilde sıralayabiliriz.

 • KOÇ:         Kafa, beyin
 • BOĞA:       boyun, kulaklar
 • İKİZLER:  kollar, omuzlar, eller
 • YENGEÇ:   Akciğerler, mide
 • ASLAN:     kalp, sırt
 • BAŞAK:     sinirler, pankreas
 • TERAZİ:    kalça, böbrekler
 • AKREP:     genital bölge, üreme organları
 • YAY:          uyluklar, damarlar
 • OĞLAK:     dizler, kemikler, deri
 • KOVA:       baldırlar, ayak bilekleri
 • BALIK:      ayak ve ayak parmakları

AY FAZLARINA GÖRE BAKIM VE GÜZELLİK:

         Saç: Saçlarınızı özellikle büyüyen Ay fazında ve Ay Aslan burcundayken kesmek; saçları güçlendirir, uzamasını hızlandırır.

         Saçları boyatmak, derin bakım yaptırmak gibi kökleri ilgilendiren işlemler; küçülen Ay fazındayken, mümkünse Ay Oğlak ya da Boğa burcunda ve Venüs veya Satürn ile olumlu açılar altındayken yaptırılmalıdır.

         Cilt Bakımı: Derin cilt temizliği, peeling veya sivilce tedavisi gibi işlemlerin küçülen Ay fazında, özellikle Son dördün zamanında yapılması önerilir. Cildi beslemek ve tazelemek için kullanılan kremleri büyüyen ay fazında uygulamak daha olumlu sonuçlar verir.

         Yeni Ay:    Yeni saç stili yaptırmak ve boyatmak için uygundur, özellikle Ay Kova burcundayken. Saç köklerini ve kafa derisini canlandıracak baş masajları yapılabilir. Cildi güzelleştirmek ve iyileştirmek için kremler kullanılabilir.

         İlk Dördün:  Uzun, parlak ve sağlıklı saçlara sahip olmak için saç kestirmek istiyorsanız, ilk dördün fazını ve özellikle Ay’ın Aslan burcunda olduğu günleri tercih edin. Saç uzamasını hızlandıracak ürünler kullanmak ve tırnak bakımı yaptırmak için uygun bir dönemdir.

         Dolunay:  Bu dönemde kesilen saçlar daha yavaş uzayacağı için kestirirken sahip olduğunuz stil uzun süre bozulmayacaktır. Özellikle Ay’ın Oğlak burcunda olduğu günlerinde tırnaklarınızı güçlendirmek için kısa kestirebilirsiniz.

         Son Dördün:  İstenmeyen tüylerden kurtulmak için uygun dönemdir. Çünkü bu dönemde kesilen tüyler zayıf ve yavaş uzarlar. Derin bakımlar ve kökten yapılan işlemler önerilir. Peeling yapılabilir, ancak cilt kuruyabileceği için, doğal yağlarla nemlendirmeyi ihmal etmemek gerekir.

BETÜL ALAKIR
ISAR CAP Danışman Astrolog,
ISAR Danışmanlık İlkeleri ve Etik Farkındalık Eğitmeni,
Öğretim Görevlisi, İngilizce Öğretmeni

Bu sitede yer alan yazılarımın tüm hakları saklıdır. İçerik izinsiz kullanılamaz.

Copyright © 2009-2024 Betül Alakır