Güneş Burcu

Doğum haritanız hakkında ne kadar bilgi sahibisiniz? 

  Astrolojik açıdan kendi hakkınızda yeterli bilgiyi sadece Güneş burcunuzdan elde edebileceğinizi düşünüyorsanız, gerçekten büyük bir yanılgı içinde olduğunuzu söyleyebilirim. Zaten bu da yeryüzündeki bütün insanları sadece 12 kategori içinde açıklamaya çalışmak kadar sığ bir yaklaşım olurdu.

    Güneş burcunuzu doğduğunuz ay ve gün belirliyor. Örneğin herhangi bir yılın 1 Nisan günü doğan herkesin Güneş Burcu “Koç” olacaktır; bu değişmez ve genel bir gerçektir. Ancak bu kişiyi diğer Koç burçlarından ayırt eden özellikleri belirleyen; öncelikli olarak hangi yıl, hangi saatte ve hangi koordinatlarda doğmuş olduğudur. Yıl, saat ve yer özellikleri; haritanın akslarının ve diğer gezegenlerin konumlarının değişmesine sebep olur. Bu kişinin nasıl bir Koç burcu kişisi olduğunu biraz daha anlamlandırmak için Koç burcunun yönetici gezegeni Mars’a bakılabilir.

  Güneş burcu kişinin doğuştan gelen karakterini, yaşam enerjisini, bireysel yaratıcılığını, bilincini, iradesini, benliğini ve kimliğini gösterir. Her burcun yönetici bir gezegeni vardır. Güneş burcunuz Mars yönetimindeki Koç olduğunda daha atak, güdüsel, sabırsız, mücadeleci karakteristik özelliklere sahip olmanız kaçınılmazdır. Eğer Venüs yönetimindeki Boğa burcunda doğduysanız, sizin için rahatlık, konfor, keyif ve güvence daha ön plana geçecektir. Bir Koç gibi atak davranmayacaksınız, rahatınızı kaçıran olaylardan uzak durmayı tercih edeceksiniz.

    Ancak Öncü nitelikteki ve Ateş elementinden olan Koç burcu mensupları her ne kadar atak ve cesur olsalar bile; hepsinin harekete geçme tarzları ve harekete geçtikleri yaşam alanları birbirinden farklıdır. Bunun arkasındaki ana sebepler; kişisel doğum haritasında Koç burcunun bulunduğu ev ve burcun yönetici gezegeni Mars’ın yerleşimleridir. Ayrıca Güneş’in ve burcun yönetici gezegeninin haritadaki diğer gezegenlerle yaptıkları açılar, astrolojik asaletleri de bize daha fazla detay verecektir.

  Haritanızın hangi evini hangi burcun yöneteceğini belirleyen değişken doğum saatinize göre hesaplanan “Yükselen Burcunuz”dur. Yükselen burç her zaman astrolojik haritanın 1.evini belirler. Başka bir deyişle, haritanızın 1.evi sizin doğum anınızda ufukta yükselmekte olan burç ile başlar.

   Evler yaşam alanlarıdır. Evlerde yer alan burçlar o yaşam sahnelerinde hangi motivasyona sahip olduğumuzu gösterirler. Tabi evlere düşen başka gezegenler bulunuyorsa onların özellikleri ve bulundukları burç ile uyumlu olup olmadıkları da bize detay bilgi verir. Güneş’imizin bulunduğu ev, en genel anlamıyla yaşam enerjimizi hangi konulardan aldığımızı ve bize nelerin mutluluk verdiğini izah eder. İlişkiler ekseninde (1-7.evler) yer alan Koç burcu cesur yaklaşımlarınızı partnerinizle ilgili konularda ortaya koymanıza neden olacaktır. Ancak maddi kaynaklar ekseninde (2-8.evler) yer alan Koç burcu, sizi yeteneklerinizi kazanca çevirmek yönünde harekete geçirecektir.

   Koç örneği ile devam edecek olursak; yönetici gezegeni olan Mars’ın haritadaki yerleşimi de oldukça önem taşımaktadır. Kendisi Koç olan birinin, Mars’ı da Koç burcunda yerleşmiş ise bu kişi rekabetçi, doğrudan ve spontan bir enerjiyle amacına yönelir. Eğer aynı Koç kişisinin Mars’ı Boğa burcunda yerleşmiş ise öfkesini biriktirebilir, yavaş harekete geçer ve inatçı yaklaşımlar sergiler. (Açılar ve asaletlerin etkilerine başka yazılarda değineceğim)

  O halde Astrolojik haritamızdan kendimiz hakkında bilgi edinmeye başlarken ilk aşamada Güneş’imizin hangi evde bulunduğuna ve bulunduğu burcun yönetici gezegeninin de hangi burçta yer aldığına bakmalıyız. Elbette Güneş’imizin hangi evde yerleştiğini bulmak için oldukça önemli bir astrolojik gösterge olan Yükselen Burcumuzdan faydalanmak zorundayız. Yükselen burç yaşam yolculuğumuzda kendimizi gerçekleştirmek yolunda çok büyük önem taşımaktadır.

    Klasik Astroloji’ye göre burçların yönetici gezegenleri şu şekildedir:

Koç (Mars),

Boğa (Venüs),

İkizler (Merkür),

Yengeç (Ay),

Aslan (Güneş),

Başak (Merkür),

Terazi (Venüs),

Akrep (Mars),

Yay (Jüpiter),

Oğlak (Satürn),

Kova (Satürn),

Balık (Jüpiter)

   * Modern Astroloji’de Uranüs Kova, Neptün Balık ve Plüton Akrep burcu ile ilişkilendirilmektedir. Ancak bu gezegenler temel astrolojik sistemin varlığından çok sonra keşfedilmiştir. Bir burçta uzun yıllar kalıyor olmaları nedeniyle, daha çok kolektif temaları anlatan özellikler taşırlar.

BETÜL ALAKIR
ISAR CAP Danışman Astrolog,
ISAR Danışmanlık İlkeleri ve Etik Farkındalık Eğitmeni,
Öğretim Görevlisi, İngilizce Öğretmeni

Bu sitede yer alan yazılarımın tüm hakları saklıdır. İçerik izinsiz kullanılamaz.

Copyright © 2009-2024 Betül Alakır