Anderson Talisca

Astrolojik doğum haritaları incelenirken gezegenlerin bulunduğu burçların element ve nitelik dağılımı bizim için çok fazla bilgi barındırır. Ateş elementi fazla olanlar agresif, tepkisel olurken; hava elementinde gezegen yoğunluğu olanlar daha akılcı, objektif yaklaşımlarıyla ön plana çıkarlar. Su elementinde fazla gezegeni bulunanlar için duygusal bağ kurmak önemliyken; toprak elementi baskın olanların ayakları daha sağlam yere basar, temkinli olurlar. Bu ay astrolojik portresini incelediğim Anderson Talisca’nın haritasında hava ve su elementlerinde oldukça fazla gezegen yerleşimi bulunduğunu gördüm. Çok doğal, mütevazi ve sempatik Talisca’nın astrolojik portresi bize dışardan gördüğümüz her özelliğinin onun gerçek hali olduğunu onaylar nitelikte.

Beşiktaş’ımıza transfer olduğu günden itibaren çok kısa sürede taraftarla yakın bağ kuran ve herkesin kalbini kazanmayı başaran Talisca 1 Şubat 1994 tarihinde Brezilya’nın Feira de Santana şehrinde hayata gözlerini açmış. Asıl adı Anderson Souza Conceição  olan genç yıldızın doğduğu gün gökyüzünde Güneş Kova burcunda ilerlemekteymiş. Kova burcunda doğan kişilerin en dikkat çeken özellikleri arkadaşlık duygularının çok gelişmiş olmasıdır. Kendi özgürlükleri ve çevresindeki kişilerin özgürlüklerine saygı gösterirler. Hiç egoistlik yapmazlar, insancıl ve dostluğa çok önem veren davranışlar ortaya koyarlar. Haksızlık yapmaktan kaçınır; eşitliğe ve kişisel haklara çok önem verirler. Bu sebeple de etrafları tarafından çok sevilirler.

Anderson Talisca’nın astrolojik doğum haritasında üç gezegeni Kova burcunda bulunuyor. Güneş kişilik gezegeni, Venüs keyifler ve zevkler gezegeni, Mars’ta fiziksel enerji gezegeni olarak akılcı, objektif Kova burcunda yerleşmişler. Dolayısıyla Talisca’nın hayatında bu gezegenlerin sembolize ettiği konularda, Kova burcunun akılcılık, objektivite, farklı davranma ve özgür hareket etme gibi özellikleri fazlasıyla hayata yansıyacaktır. 23 Ağustos 2016 tarihinde, Beşiktaş’ımıza kiralık olarak gelen Talisca’nın geldiği günden itibaren takıma yabancılık çekmeden uyum sağlaması, taraftar ile yakınlaşması zaten onun bu düzgün karakterinin en güzel yansıması olarak ön plana çıktı. BJKTV’ye verdiği röportajında duygularını şu sözleriyle ifade etmişti: “Beşiktaş taraftarının beni hava limanında karşılaması harikaydı, unutulmaz anlardı. Stadı gezdim, Vodafone Arena tek kelimeyle mükemmel. Çok iyi karşılandım. Stadı ve taraftarı görünce tüylerim diken diken oldu. İstanbul, çok güzel ve dikkat çekici bir şehir. Alanyaspor maçını izledim. Stadı ve taraftarı görünce tüylerim diken diken oldu. Gerçekten çok etkileyici”

Anderson Talisca, maç esnasında bir sonraki hamlesine de çok hızlı karar verip ve ataklara hızlı bir şekilde katılarak bir anda rakip kalede gol pozisyonu içine girebiliyor. Tabi astrolojik olarak neden böyle davrandığını anlayabilmek için sporcu haritalarında özellikle incelediğimiz mücadele gezegeni Mars’ın konumuna bakabiliriz. Doğum haritasında Mars’ında Kova burcunda olması işte bize Talisca’nın rakibi nasıl kolaylıkla şaşırtabilecek hamleler yapabildiğini, saha görüşünde, top kontrolünde, şutlarında ve özellikle sol ayağı ile attığı frikik atışlarında nasıl bu kadar başarılı olduğunu çok net izah ediyor.

Öncelikli olarak belirtmek isterimki, Kova burcundan olan kişiler arasında solaklara çok sık rastlanmaktadır. Sol el ve ayağı daha başarılı kullanmak için de kişinin sağ beyin lobunu daha aktif kullanıyor olması gerekir. Nöroloji uzmanlarının açıklamalarına göre sağ beyin bilgiyi şekil ve hayal gücüyle destekleyerek işleme gücüne sahiptir. Bu özellik vücudunun sol tarafını daha başarılı bir şekilde kullanan kişilerin de daha değişik bir yaklaşım geliştirebilme imkanlarını çoğaltmaktadır. Talisca’nın haritasındaki Kova burcu etkilerini onun oyunun yönünü değiştirmesinde, çift yönde oynamasında ve ters tarafa farklı paslar çıkarmasında görmekteyiz.

Normalde Kova burcunda doğan kişiler çoğunlukla soğuk ve mesafeli duruşlarıyla dikkat çekerler. Ancak Talisca’nın doğum haritasında Balık burcundaki gezegenler onu daha duygusal bir Kova insanı olarak karşımıza çıkıyor. Astrolojide Merkür gezegeni akıl, zeka, düşünce şekli ve kişisel ifadeyi sembolize eder.  Satürn gezegeni de sistemi, düzeni, kuralları, yapılanmayı sembolize eder. Talisca’nın haritasında Su elementinden Balık burcunda yerleşen Merkür’ü ve Satürn’ü onun düşüncelerinde duygusal bağ kurmaya, empati yapmaya ve hayallerini somut bir şekilde hayata geçirmeye çok istekli olduğunu gösteriyor. Zihinsel olarak aklında canlandırdığı her konuda enerjisini en yüksek seviyede ortaya koyabilir. Başarılı olması için içten hissedeceği bir amacı olması ve içsel olarak kendini o hedefe adaması yeterlidir.

Anderson Talisca futbol hayatına Futbola EC Bahia’da başladı, 2013 yılında kulübün A takımına yükselmeyi başardı. Brezilyalı futbolcu genç yaşta başarılı oyun şekli ve yeteneğiyle dikkatleri üstüne çekti ve 2014 yılında Portekiz’in Benfica kulübüne 4 milyon Euro ücretle transfer oldu. 2016-2017 sezonunda Beşilktaş’ımıza 2 yıllık kiralık olarak gelen Talisca’nın sözleşmesinde satın alma opsiyonu da bulunuyor. Ülkemize geldiği ilk günlerde “takım oyuncusuyum. Takımın bir parçası olduğunuzu hissederseniz ve kaliteliyseniz bunu oyuna yansıtırsınız. Birey olarak ve sosyal olarak kendimi geliştirmek istiyorum. Gol atmayı, asist yapmayı seviyorum. Her geçen gün üstüne koyarak daha iyi futbolcu ve insan olacağım” şeklinde konuşmuştu.

22 yaşında ve 191 cm boyundaki oyuncumuz Şampiyonlar Ligi grup maçlarında eski takımı Benfica’ya 90. Dakikada attığı muhteşem frikik golü ile Beşiktaş’ımızın başarısı için nasıl büyük bir çaba içinde olduğunu ve takımla harika bir şekilde bütünleştiğini tüm futbol camiasına kanıtlamıştır. 29 Ekim 2016 tarihindeki Gençlerbirliği maçında sağ ayak tarak kemiği kırılan ve en az 3-4 ay sahalardan uzak kalacağı tahmin edilen Talisca; büyük bir istekle devam ettiği yoğun tedavi ve bireysel çalışmaları sonucunda tam 2 ay içinde iyileşti.  Vodafone Arena’da Boluspor’la Türkiye Kupası’nda oynanan mücadeleye ilk 11’de başlayan Talisca34. Dakikada attığı kafa golü ve formda görüntüsü ile tüm taraftarlarımızı ve teknik ekibimizi çok sevindirdi. Beşiktaşımıza geldiği günden bu yana 2 aylık sakatlığı dışında oynadığı 10 maçta tam 6 gol kaydeden Anderson Talisca’dan şampiyonluk yolunda önemli goller ve büyük başarılar bekliyoruz. Vurduğun her kafa ve her şut gol olsun Talisca..

Not: Bu yazı Şubat 2017 tarihli BJK Dergi’de yayınlanmıştır.

BETÜL ALAKIR
ISAR CAP Danışman Astrolog,
ISAR Danışmanlık İlkeleri ve Etik Farkındalık Eğitmeni,
Öğretim Görevlisi, İngilizce Öğretmeni

Bu sitede yer alan yazılarımın tüm hakları saklıdır. İçerik izinsiz kullanılamaz.

Copyright © 2009-2024 Betül Alakır